Emlak Alırken Kredi Kullanmak Avantajlı mı?

Emlak alırken kredi kullanmak mı yoksa nakit almak mı? Özellikle yatırım amaçlı alımlarda hangisinin daha doğru olduğu konusunda bitmeyen bir tartışma var. Bu yazıda her iki yöntemin avantaj ve dezavantajlarını özetlemeye çalışacağız. 

Nakit’çiler :

Nakit alımı savunanlar, “eğer nakdiniz varsa niye kredi geri ödemelerini düşünmekle kendinizi üzeceksiniz ki, verin parayı alın yatırımınızı, keyfinize bakın” diyorlar. Gerçekten de yatırım için ayıracak bir paranız varsa, başınızı sokacak da bir eviniz varsa, yatırım amaçlı bir emlak alımında nakdi tercih etmek düşünülmesi gereken bir seçenektir. 

Nakit almanın avantajları

1- Satıcı karşısında elinizin güçlü olması

Nakit alacak bir alıcı, kredi prosesi konusunda endişesi olmayan bir satıcı anlamına gelir. Yani tüm süreç hızlı ve kolayca yürür. Bir çok alım satım işleminde kredi çıkma süresi işlemin tamamlanmasını geciktirmektedir. Eğer nakit alıcı iseniz sırf bu nedenle bile satıcı karşısında daha güçlü olursunuz ve pazarlık gücünüz de artar. 

2- İlerde teminat gösterme imkanı

Gayrimenkulü nakit almanız, üzerinde ipotek olmaması anlamına gelmektedir. Bu da ilerde finansal olarak ihtiyaç duymanız halinde bu mülkü kullanarak bankadan kredi alabilmenize olanak sağlayacaktır. 

3- Nakit Akış 

Eğer nakit alım yaptıysanız nakit akış dengeniz kiracınız olduğu müddetçe pozitif olacaktır. Rahatlıkla parayı harcayabilir veya bir başka yere kanalize edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sürekli bir kiracı bulup aidat vb gibi masraflardan kaçınmak.

Nakit almanın dezavantajları

1- Nakdinizi bağlamak

Tek bir yatırım için nakdinizi bağlamak bir yatırımcı için çok da tercih edilen bir şey değildir. Eğer kenara ayırdığınız rakam yüksekse bu dezavantaj olarak sayılmayabilir. 

2- Vergi avantajlarını kaçırmak

Kira gelirlerinizden bu yatırım için yaptığınız giderleri düştükten sonra kalan net değer üzerinden vergi ödeyeceksiniz. Kredi ile almanın en önemli avantajı faiz ödemelerinizi gider olarak gösterebilmeniz yani daha az vergi vermenizdir. 

3- Yumurtaları aynı sepete koyma

Birden fazla gayrimenkule yatırım yapmak portföyünüzü genişletecek ve olası bir değer düşüşe karşı karşı sizi daha güvenli hale getirecektir. 

Krediciler :                

Krediyi savunanların en temel argümanı, fiyatlar yükseldiğinde elinizde aynı nakit ile alınmış daha fazla emlak olacağından kazanacağınız paranın da daha yüksek olmasıdır. Tabii ki aynı nakit alımda olduğu gibi kredi ile almanın da sağlayacağı artılar ve eksiler bulunmaktadır. Size düşün bunları dikkatlice inceleyerek sizin özelinizde en avantajlı seçeneği bulmak olmalıdır. 

Kredi ile alımın avantajları : 

1- Daha yüksek getiri

Eğer 150.000 dolar nakit ile bir emlak alıyorsanız ve yıllık değer artışı %4 ise, her yıl yatırımınız 6.000 dolar değerlenecektir. Halbuki iki emlak alımı için 75.000 dolar kullanıp üstünü de kredi olarak kullansaydınız, toplamda 300.000 dolarlık gayrimenkulünüz olacaktı ve yıllık değer artışı da 6.000 dolar değil 12.000 dolar olacaktı. Dolayısı ile aynı yatırımınızdan daha yüksek bir getiri sağlamanız mümkün olacaktı. 

2- Vergi Avantajı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi faizin net gelirinizden düşülebiliyor olması daha az vergi ödemeniz anlamına gelecektir. 

3- Aynı yatırım ile daha iyi bir emlak alabilmek

Belki de oransal olarak daha yüksek kira getirisi olabilecek bir emlak yatırımı yapma imkanına kredi kullanarak ulaşmanız mümkündür.

Kredi ile alımın dezavantajları

1- Haciz

Krediyi geri ödemekte zorluk yaşamanız yatırımınızın tümünü kaybetmeniz anlamına gelebilir. 

2- Kiracı bulamama

Kredi kullandığınızda, taksitleri geri ödemede kiracıdan alacağınız kiraya güveniyorsunuzdur. Ancak yatırımınız boş kalabileceği bir iki ay nakit akışınızda çok olumsuz bir etki yapabilir. Buna hazırlıklı olarak yatırımınızı ayarlamanız önemlidir. 

3- Kredibilite

2008 krizinden beri bankalar kredi verirken daha dikkatli olmaya başladılar. Hem alım süreci eskiye göre daha uzun sürebilmekte hem de kredibiliteniz daha fazla sorgulanmakta. Ancak bu konuda kendinizi rahat hissediyorsanız problem yok demektir.

Sonuç

Her iki yöntemin de bazı avantaj ve dezavantajları olduğu bir gerçek. . Bu nedenle en doğrusu sizin gerçeklerinize göre hareket etmek. Miami-Emlak olarak emlak alımınızın her aşamasında olduğu gibi, kredi temininde de yardımcı oluyoruz. 

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi