Ev Fiyatı Pazarlığında Yapmamanız Gereken 7 Şey !

 
 

Bildiğiniz gibi ABD’de ev alımında ilk yapılması gereken evi satan kişiye emlakçiniz kanalı ile bir teklif vermektir. Satıcının çok olduğu bir pazarda satıcı ile pazarlık etmek veya farklı teklifler vermek mümkün olmakla beraber, çok tercih edilebilecek bir evde tek teklif veren siz olmayabilirsiniz. Bazen istenilenden fazla önermek bile doğru strateji olabilir. Önemli olan bu süreçte güvenebileceğiniz bir emlak broker’ı ile hareket etmek ve onun piyasa tecrübelerinden yararlanmak olmalıdır. Biz Miami-Emlak.net olarak size en iyi fiyatla konut veya iş yeri alabilmek için tüm birikimimiz kullanıyoruz. Gelelim yapmamanız gereken 7 önemli noktaya:

Hata 1: Evin ne kadar zamandır satışta olduğuna dikkat etmemek

Teklif fiyatınızı belirlemeden önce ilk dikkat etmeniz gereken ne kadar zamandır bu konutun satışta olduğudur. Eğer bu süre çok kısa ise, yani örneğin 21 günden az ise, güçlü bir teklife ihtiyacınız olacaktır. Eğer 90 günden fazla bir süredir satışta ise daha düşük bir teklif ile gitmek düşünülmelidir. Uzmanlar istenilen fiyatın %90’ının konutun gerçek değerinden düşük olduğunu ifade ediyorlar.

 

Hata 2: Önerdiğinizden daha fazlasına gücünüzün yetebileceğini açık etmek

Tabii ki teklif ettiğiniz tutarı ödeyebileceğinizi veya yeterli kredibiliteye sahip olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Ama satıcının bundan daha fazlasına da gücünüzün yetebileceğini bilmesine gerek yok.

Özellikle kredi kullanmayı düşünüyorsanız kredi ön kabul mektubunu yüksek almayın, bu mektupta belirtilecek fiyat sizin önereceğiniz fiyat olmalıdır. Banka veya kredi kuruluşlarının görevi bu mektubu sizin isteğiniz doğrultusunda vermektir, dolayısı ile onların kolayına gelecek diye yüksek fiyattan hazırlanmış bir ön onay mektubu sizin elinizi açmanıza ve zayıflatmanıza yol açabilir.

 

Hata 3: Satış fiyatına her şeyin dahil olduğunu sanmak

Avizeleri veya pencerelerdeki jaluziyi çok beğenmiş olabilirsiniz. Bunların fiyata dahil olmasını istediğinizi teklifinizde ve satış sözleşmesinde açıkça belirtmeyi unutmayın.

Satıcı bunları ücretsiz vermeyi de kabul edebilir ama bu teklif aşamasında tartışılmalıdır, “closing” zamanı bunun için çok geç bir zaman olacaktır.

Hata 4: Evin Fiyatına çok fazla konsantre olmak

Tabii ki fiyat teklifiniz kabul edilmesindeki en önemli hususlardan biridir. Ancak satıcıyı kabul etmeyeceği düşük bir teklifle karşılaştırmak yerine bazen alternatif yollar ile de aynı fiyata ulaşmak mümkün olabilmektedir. Örneğin “Closing” masraflarını satıcının üstlenmesini teklifinizde belirtebilirsiniz veya evde yapılmasını istediğiniz bir değişikliğin fiyatını isteyebilirsiniz. 

Bazen eğer satıcı sattığı evde oturuyorsa, belirli bir süre kiracı olarak kalmasına müsade edeceğinizi belirtebilirsiniz. Bu da hem satıcı için olumlu bir öneri olacak hem de sizin açınızdan bir süre ek gelir yaratabilecektir.

Hata 5: Satıcıyı övmemek

Satıcıyı niye övmek veya “yaltaklanmak” zorundayım ki diye düşünebilirsiniz, ama çok teklif alan bir evde, aynı fiyatlı iki tekliften birinin tercihinde satıcı açısından bunun da bir tercih nedeni olabileceğini unutmayın. Evin ne kadar bakımlı olduğunu veya iyi bakıldığını övmekten kimseye bir zarar gelmez.

Hata 6: Çok Düşük bir fiyat önermek

Çok düşük önerilen bir fiyatın pazarlık edilmeden red edilme olasılığı yüksektir. Öncelikle bizimle beraber pazar şartlarını, benzer evlerin ne kadara satıldığını araştırmanız sonra teklifinizi buna göre vermeniz yerinde olacaktır. Genellikle istenilen fiyatın %5 altı uygun bir teklif fiyatı olabilmektedir, ancak öncelikle mutlaka pazar değerleri incelenmelidir.

Hata 7: Evi kötülemek

Genellikle önerilen fiyatın haklılığını gösterebilmek için halıların değişmesi gerekliliği veya mutfağın yeniden yapılması gerektiği gibi ayrıntılara yer verilerek farkında olunmadan ev kötülene bilmektedir. Ancak bunların hiçbiri satıcıyı ilgilendiren hususlar değildir ve büyük ihtimal ile beğenerek oturduğu evinin kötülenmesinden rahatsız olacak ve savunmaya geçecektir.

Önceki Haberler

Zillow Kira Raporu

Zillow 2021 Kira Raporu Zillow’un 2021 Kira Raporundan önemli başlıklar Kiracıların %50’si aynı şehirde oturmaya devam ediyorlar, “Ölü Şehirler” başlıklı haberler abartılı. Covid öncesine

EB-5’da Önemli Değişiklikler

Trump yönetimi, EB-5 vize ücreti programını yöneten yeni kurallar yayınladı. Yayınlanan bu kurallar hakkında gayrimenkul endüstrisi uzmanları ucuz bir sermaye kaynağının artık kullanımının daha

Zillow Kullanımında 6 İp Ucu

Bildiğiniz gibi Zillow ABD’de çok kullanılan bir emlak ilan sitesi. Zillow MLS kayıtlarından temin ettiği emlakleri hem harita üzerinde gösteriyor, hem satıcı tarafından konulan