Küçük Dairelere Talep Artıyor

Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor

Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi tercih edilen ve popüler bölgelerde yaşamak isteyen genç ve bekar profesyonelleri hedefliyor.  

Midtown, Downtown veya Wynwood gibi bölgelerde bitmek üzere olan veya temeli atılmış projelerde çok sayıda 40m2’den 80m2’ye kadar büyüklükte stüdyo veya 1+1 daireler yer alıyor. Karşılaştırma yapabilmek için aşağıda iki araba alabilecek ortalama 45 m2’lik bir garaj ile aynı büyüklükte küçük bir daireyi karşılaştırdık.

Bu projelerden birinin yapımcısı hedeflerinin burada yaşamak isteyen kişiler olduğunu söylüyor ve “burası Brickell veya Miami Beach’e benzemiyor, daha çok yaratıcı düşünen, sanat ile ilgilenen kişiler hedefimizde” diye de ilave ediyor.

Wynwood’da Daire Patlaması

Wynwood 25 bölgede Related Group tarafından yapılan ilk proje. Wynwood 26 Block Capital Group ile ortak projeleri ve 176 küçük daireye ev sahipliği yapacak. Related’ın üçüncü kulesi Wynwood 29 da küçük daireler sunacak ve fiyatların $200,000 ile $500,000 arası olması bekleniyor.

Related’dan Paul Perez, “Wynwood sokakları gece gündüz farketmiyor her zaman dolu, ilk projeyi geliştiren çok başarılı olacak diye düşünüyoruz” diyor.

Temmuz 2017’de temeli atılan Wynwood 25  Neighborhood Revitalization District plan (NRD, komşuluğu geliştirme bölgesi planı) kurallarına uygun yapılan ilk proje. Bu plan Miami planlama departmanı ile Wynwood’u Geliştirme Gönüllülerinin, burayı endüstrileşmiş bir bölgeden kendine yeterli ve oturulabilir bir alana çevirmek için beraberce çalıştıkları bir projenin ürünü.

Avukat Wernick “NRD, Wynwood’u çalışılan, yaşanılan bir bölge haline getirmeyi hedefliyor” diyor. Wernick’de Related Group’a destek olan Akerman Hukuk Bürosunda görevli. “Kısa bir zaman içinde sanat, kültür, yemek konularını seven yeni bir insan topluluğunun Wynwood’a taşındığını göreceğiz.”

Küçük daireler tabii ki Wynwood ile sınırlı değil, komşu bölge dowtown’da 2018’de bitecek Vice’da 464 daire yer alacak ve tümü de kiralanma amacı ile üretiliyor. Burada 40 m2’lik stüdyo daireler 1.600$’dan,  130 m2’lik üç odalı daireler 4.200$’dan kiralanacak.

Vice

PMG’nin Miami yöneticisi Ryan Shear, “Kariyerinde ilerleyen profesyoneller yaşamak için daha iyi yerleri tercih etmeye başlıyorlar” diyor. “Küçük daire kavramı şehirden şehire değişiyor, örneğin New York’da 50 m2’lik bir daire küçük sayılmazken Miami’de küçük deniliyor, ama gittikçe bu büyüklükteki daireler ile Miami’de daha çok karşılaşacağız”

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre son beş yılda bölgenin nüfusu 333.000 artarken yeni yapılan daire sayısı 30.000’de kaldı. Yani kabaca her 11 kişiye bir daire!

Küçük dairelerin maliyeti görece daha düşük olsa da bu m2 fiyatlarına yansımıyor. Bunun nedeni de yeni bir dairenin en pahalı odalarının banyo ve mutfak olması ve buraların da dairenin büyüklüğünden bağımsız olarak neredeyse aynı fiyata çıkması.

Küçük daire trendi yayılmaya devam ediyor, son beş yılda ortalama bir dairenin büyüklüğü yaklaşık %10 küçülerek 82 m2’lere geriledi. Aynı zamanda tasarımların da buna bağlantılı küçüldüğü gözlemleniyor. Örneğin artık 60-65 m2’lik evler iki yatak odalı olarak yapılmaya başlandı. Miami standartlarına göre bu ölçüler daha dış bölgelerde bulunacak evlere göre çok küçük. Ancak genç profesyoneller evlerinin büyük olmasındansa cafeler, lokantalar, galeriler, alışveriş merkezleri gibi yaşam alanlarına yakın olmasını tercih ediyorlar.

Bir çalışmaya göre ( Harvard Joint Center for Housing Studies), Miami-Fort Lauderdale bölgesinde kirada oturanların %61.6’sı gelirlerinin %30’unu, %35.2’si ise gelirlerinin yarısını kira olarak harcıyorlar. Bu ise Güney Florida’yı toplam 381 marketin yer aldığı tüm ABD sıralamasında yedinciliğe oturtuyor.