Sık Sorulan Sorular

En çok karşılaşılan sorular ve cevapları

Evi beğendim, bundan sonra ne olacak?

Öncelikle beğendiğiniz ev için bir teklif oluşturmak gerekir. Bu fiyat daha önce beğendiğiniz evin yakın çevresinde gerçekleşmiş fiyatlara ve evin özelliklerine göre belirlenmelidir. Bu aşamada biz size tüm bilgileri sağlayacak ve fiyatın belirlenmesinde beraber hareket edeceğiz. Verdiğimiz teklif resmi olup geçerlilik süresi içerisinde sizi bağlamaktadır. Diğer bir deyişle teklifi verdikten sonra vazgeçilmemesi gerekir. Ev sahibi verdiğiniz teklife olumlu veya olumsuz bir cevapla dönebilir. Eğer cevap olumsuz ise yeni bir teklif verilebilir. Cevap olumlu ise bir sözleşme yapılır, burada belirlenen kaparo “Title Company” ye ödenir ve süreç başlamış olur.

Evin tapusunu almak için Miami’ye gitmek zorunda mıyım?

Eğer evi peşin alacaksanız, hayır gitmek zorunda değilsiniz. İşlemler tamamlanıp size sonuç bilgisi aktarılır. Eğer işlem sırasında kredi kullanacaksanız mutlaka en az 2 hafta sürecek bir Miami seyahati yapmanız gerekecektir.

Müstakil bir ev ile Proje/Site’den ev almak arasında ne fark var?

Bir projeden veya siteden ev/daire satın alıyorsanız, site yönetimi dairenizle ilgili bir çok konuda size yardımcı olacaktır. Örneğin güvenlik, otopark, çevre düzenlemesi gibi konular kolayca halledilebilir. Ancak müstakil evde tüm bu konuları sizin çözmeniz gerekecektir. Ancak bu hizmetleri sizin adınıza profesyonel olarak yapan şirketler de bulunmaktadır. Bu konuda da size yardımcı olmaktan mutlu oluruz.

Yurt Dışına nasıl para yollanır?

Gerek kaparo için gerekse bakiye tutar için bir Türk Bankasından Swift ile para transferi yapmanız gerekecektir. Bunun için öncelikle satın alacağınız ev ile ilgili yaptığınız sözleşmenin bir kopyasını bankanıza vermeniz gerekir. Swift masrafları oldukca yüklü olsa da herzaman çalıştığınız banka çok ciddi kolaylıklar sağlayabilmektedir. Normalde gönderdiğiniz tutar 1-3 iş günü içerisinde karşı tarafın eline geçmiş olur. 

Ev alırken bir Emlakçı ile çalışmak gerekir mi?

Evet gerekir. Gerek teklif verme aşamasında, gerekse evin alımı sırasında arkadaşlarımız evrakların hazırlanması, Title Company ve Ev Sahibi ile ilişkilerin kurulmasında size yardımcı olacaklardır. Ayrıca ev seçimi konusunda da arkadaşlarımızın uzun yıllara dayanan deneyimleri size önemli avantajlar saglayacaktır. 

Parayı nereye göndereceğim?

Alacağınız ev belirlendiğinde yapılacak sözleşmede çalışılacak Title Company de belirtilir. Title Company, bizdeki Noter’e benzeyen ve tapu işlerini yapmaya yetkilendirilmiş bir kuruluştur. İki taraf arasında yapılacak her türlü para trafiğini de bu kuruluşlar yönetir. Dolayısı ile kaparo ve bakiye Title Company’ye gönderilir. Tapu devri yapıldıktan sonra para satıcının hesabına geçer.

“Title Company” güvenli mi?

Evet kesinlikle güvenlidir. Title Company’ler özel bir lisans altında kurulurlar ve denetime tabii şirketlerdir.

Amerika’da Bankada hesap açabilir miyim?

Evet açabilirsiniz, hatta açmanız  gerekir. Evinizi kiraya verecekseniz, alacağınız kiranın yatacağı bir hesabınızın olabilmesi için hesap açmanızı öneriyoruz. Ayrıca bu tip bir hesap açarak zaman içerisinde kredi skorunuzu oluşturup kredi, kart vb ürünleri de kullanabilme imkanı da yaratmış olursunuz.

Emlak alırken komisyon oranı nedir?

Emlak alırken Alıcı herhangi bir komisyon ödemez. Tüm komisyon Satıcı’ya aittir. 

Ev alırken ne tip masraflar ödenir?

Aldığınız evin belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı gibi konular bir sigorta ile güvenceye alınabilir. Eğer isterseniz ki biz mutlaka yaptırmanızı öneriyoruz, bu sigortanın bir bedeli olacaktır. Bunun dışında tapu masrafları, alım-satım vergisi ve avukatlık ücretleri başlıkları altında çok yüksek olmayan giderler de oluşacaktır. Bütün bu giderler Title Company tarafından hesaplanacak ve size bir tablo olarak sunulacaktır.

Ev aldıktan sonra yine ödenecek masraflar var mıdır?

Her ay ödenen maintenance fee dışında yılda bir kez emlak vergisi ödenir. Bulunduğunuz semte göre bu tutar değişmektedir. Eğer eviniz kiraya verdiyseniz yine yılda bir kez gelir vergisi ödemekle mükellefsiniz.

Burada gördüklerim dışında bir ev bulursam yine siz yardımcı oluyor musunuz?

ABD’deki emlak sisteminde satılan tüm evler ortak bir veri tabanında tutulur ve her emlakçı burada yer alan bir eve teklif verebilir. Biz prensip olarak Miami bölgesi için çalışmaktayız ancak diğer bölgeler içinde güvenilir ve işini düzgün yapan emlakçılar önermeye de hazırız.

Sizde olmayan, başka bir emlakçıda olan evi beğendim. Ne yapacağım?

Her emlakçı satılan tüm evler için aracılık yapabildiği için “bizde olmayan” kavramı geçerli değildir. Beğendiğiniz her ev için bölgemizde olmak koşulu ile teklifinizi iletebiliriz.

Aldığım evi kiraya vermek nasıl yapılıyor?

Bu konuda da size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Kiraya verilecek ev için profesyonel fotoğrafçı ile çalışılması, gelen tekliflerin değerlendirilmesi, sözleşmenin hazırlanması gibi her aşamada hizmet sunmaktayız.

Alıp kiraya verdiğim evde çatı akarsa ne yapmak lazım?

ABD’de ki sistemde evdeki tüm sıkıntılardan ev sahibi sorumludur. Verilen örnekte çatıyı tamir ettirmek ev sahibinin işidir. Bu tip konuları takip eden ve ev sahibi adına yıllık belirli bir meblağ karşılığında bu hizmeti sunan şirketler/şahıslar bulunmaktadır. Bunların arasından güvenilir firmaların bulunması da sağladığımız hizmetler arasındadır.

Amerika’da bir başka bölge de ev almak istersek yine yardımcı oluyor musunuz?

Miami bölgesi dışında hizmet vermemekle beraber, arzu ettiğiniz bölgelerde güvenilir emlakçı önerisi için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Evi satmaya karar verirsem ne yapmam lazım?

Bu isteğinizi bize bildirmeniz yeterlidir. Bunun için gereken tüm işlemlerde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

“Maintenance Fee” nedir?

Aldığınız ev bir site yönetimi tarafından idare ediliyorsa, güvenlik, genel masraflar, binanın onarım giderleri gibi konularda her ay toplanan aidat tutarı “Maintenance Fee” olarak isimlendirilir. Özellikle havuz, spa, fitness center gibi özellikleri olan evlerde bu tutar yüksek olabilir. Evi almadan bu konuda bilgi almak önemlidir.