Neden Peşin Alımı Tercih Etmeliyiz?

Belki kilişe bir söz ama “Nakit her zaman kraldır”. Bilindiği gibi bu söz neredeyse her türlü finansal yatırım için ve hatta iş fırsatlarında geçerli. Konut alımında da mortgage kullanımına göre nakit alımın önemli bazı avantajları bulunmakta. Bunlardan en önemlisi tabii ki nakit akış. Mortgage ödemesinde zorlanmak diye bir derdinizin hiç bir zaman olmayacak olması çok önemli bir artı, ancak nakit alımın tek artısı bu değil kuşkusuz. Aşağıda bunları özetlemeye çalıştık:

Nakit Akış Sıkıntısı Olmaması

Konutunuzu nakit aldıysanız, tamamen sizindir. Banka, kefil, taksit, bunları unutabilirsiniz.  Eğer bir nedenden dolayı sıkıntıya düşerseniz de kredi alırken kullanabileceğiniz bir enstrüman olarak elinizin altında olacaktır. Ayrıca unutmayın nakit alınmış konutlar kredi notunuza pozitif etki yapacaktır. 

Faiz Ödememe

İdeal olarak aldığınız kiranın kredi taksitini ve diğer harcamaları karşılamasını bekleriz. Ancak unutulmamalıdır ki ödediğiniz kredi taksitinin önemli bir kısmı faize gidecektir. 30 yıllık ve 100 bin dolarlık bir kredi de %4.25’den toplamda ödeyeceğiniz faiz 77 bin dolar civarında olacaktır. Denebilir ki bu mülkü 30 yıl tutmak zorunda değilim, büyük bir ihtimal ile önceden satarım. Doğru bir yaklaşım olsa bile 10 yılın sonunda aldığınız kredinin neredeyse %80’i duruyor olacaktır. Kredi geri ödemesinde özellikle ilk yıllarda taksitin önemli bir kısmı faiz ödemesine küçük kısmı ise ana para ödemesine gider. 

Anında Konutun Sahibi Olmak

Mülk sahibi olmanın gururu dışında, eğer bir süre sonra satmak isterseniz en azından yatırdığınız kadar bir tutarı geri alma, bu mülkü rehin göstererek %75’e varan oranlarda nakit alabilme avantajlarınız da olacak. 

Kiracı bulamadıysanız panik olmayacaksınız

Kredi ile konut sahibi olan yatırımcıların en büyük karabasanı, evin bir süre boş kalmasıdır. Ancak nakit alımlarda kredi geri ödemesini düşünmediğiniz için kaybınız kardan zarardır. Hatta bu boş kalma süresini evin içine bazı yatırımlar yaparak değerlendirme fırsatınız, böylece kazandığınız kirayı arttırma fırsatı olarak kullanma imkanınız bile olabilir. Yine nakit alımlarda, nakit akış probleminiz olmadığı için ilk gelen kiracıyı seçmek yerine, düzgün kira ödeyecek birini bulmak için daha uzun bir vakit ayırabilirsiniz.

Ancak genelde kiralamada yapılan yatırıma göre geri net kazanım oranı %6’ların üstünde olduğu için, kredi ile alınan konutlarda bile ödeyeceğiniz kredi faizine rağmen karlı olacağınızı, önemli olanın borçsuz değil, iyi net getiri getirecek yatırım yapmak olduğunu da unutmamak gerekir. Gerek kredi ile gerek nakit konut veya iş yeri arayışlarında size en uygun mülkü bulmak bizim işimiz. 

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi