Güney Florida da Büyük Yatırımcıların MultiFamily İlgisi

Güney Florida lüks konut pazarının yavaşlamasına rağmen, A sınıfı konut pazarı 2018 boyunca güçlü kalmaya devam etti. Büyük kurumsal yatırımcılar, önümüzdeki birkaç yıl içinde Güney Florida nüfusunun önemli ölçüde artması ve bağlantılı olarak da A sınıfı konutlara ilginin artarak devam edeceğini düşünerek multifamily konut arayışlarını ve yatırımlarını devam ettirdiler.

Yatırımcıların daha çok West Broward County de dahil olmak üzere banliyölerde veya Miami ve Fort Lauderdale’in hemen dışında kalan alanlara teklifler verdiği görüldü. Uzmanlar, yatırımcıların tahminin, müstakil konutların gittikce daha pahalı hale gelmesinden dolayı, kiralık konut arayanların daha kolay kiralanan ve talep gören görece daha ucuz A Sınıfı kiralık konutlara yöneleceklerini ve şehir merkezinden daha da uzaklaşacaklarını tahmin etiklerini ifade ediyorlar.

Ancak bu yatırımcılar bir yandan da condo’larını  kiralamak isteyen  yatırımcılar ile artan bir rekabet içindeler. Her gün daha fazla condo yatırımcısı, condo pazarının kötü gitmesi ve konutlarını satamamaları nedeni ile mülklerini kiralamaya yönelmeye başladı.

Multifamily konut sahipleri, raporlara göre yeterli arz olmaması ve boş ev oranının düşük olması gibi nedenler ile henüz bu rekabetten etkilenmiş gibi gözükmüyorlar. Aslında, göstergeler ev sahibi olmanın Amerikalılar için artık bir öncelik olmadığını bunun da dairelerini kiraya vermek isteyen konut  sahipleri için daha iyi bir ortam yarattığını gösteriyor.

 

Bazı Büyük MultiFamily Konut Satışları

Gables Residential’un Gables Aventura’yı RREEF’ye 149 milyon dolara satması 2018’de Güney Florida’nın en büyük konut satış  anlaşması oldu. Halka açık bir gayrimenkul yatırım ortaklığı ve Deutsche Bank’ın bağlı kuruluşu olan RREEF, Aventura yakınlarındaki 19920 West Dixie Highway’de daire ve townhouse sitesi için birim başına yaklaşık 372.500 $ ödedi. Farklı tiplerdeki 400 ünitelik birimlerdeki kiralar, 1.799 dolar ile 2.808 dolar arasında değişiyor. Atlanta merkezli Gables Residential, 66 dönümlük arazideki inşaatı  2016 yılında tamamlamıştı. Real Capital Analytics’e göre, arazi 2007 yılında Turnberry Associates’ten 11 milyon dolara satın alınmıştı.

HG Management, Wellington’daki Quaye sitesini 120 milyon dolara Stockbridge Capital Group’a sattı.
Kayıtlara göre, 9840 Quaye Side Drive’da  130 dönümlük arazide yer alan 350 daire ve townhouse’u Tampa’lı müteahhit ünite başına yaklaşık 343.000 dolara sattı. Yapılan basın açıklamasına göre de bu dairelerin yüzde 90’ı şimdiden kiralandılar. Site’de 33 üç katlı townhouse, dört göl,  köpek parkı, ısıtmalı havuz, bir mutfak, oyun odası, spor salonu ve barbekü alanıile 1,000 metrekarelik kulüp binası yer alıyor. HG, projeye 2015 yılında 53 milyon dolarlık inşaat kredisi sağlamış ve inşaatı ve yaklaşık bir yıl önce tamamlamıştı.

Chicago merkezli Heitman’a bağlı bir şirket, emlak kayıtlarına göre Boca Raton’un batısındaki Gables Marbella sitesi için 112 milyon dolar ödedi. 22182 Bella Lago Drive’daki 297 kiralık ünitenin her biri yaklaşık 377.000 $ karşılığında işlem gördü. Gables Residential 2005’te bu araziye 43.4 milyon dolar ödemiş ve kompleksi bir yıl içinde inşa etmişti. Alıcı Heitman, kendi web sitesine göre, Chicago merkezli, yönetimi altında yaklaşık 40 milyar dolarlık varlığa sahip global bir emlak yatırım şirketi.

Ram Realty Advisors ile Kolter Urban ortaklığı, West Palm Beach şehir merkezindeki Alexander Living kompleksini AvalonBay Topluluğuna 103 milyon dolara sattı. Mülk kayıtlarına göre, The Alexander, 20 katlı, 205 kiralık daireli bir bina ve Alexander Lofts adlı altı katlı, 85 üniteli bir bina dan oluşuyor. Anlaşma, birim başına yaklaşık 355.000 $ ‘a geldi.
Ram, mülkü özel sermaye fonu aracılığıyla 2012 yılında 5.12 milyon dolar karşılığında satın almış binayı geçtiğimiz yıl tamamlamıştı. Geliştirme grubu, 1926 yılında inşa edilen Alexander Lofts binasını 2015 yılında dairelere dönüştürdü. Burası daha önce Southern Bell Telephone’in bölge genel merkezine ev sahipliği yapmıştı.

Aventura merkezli Advenir, Palm Beach Gardens’taki Fountains Sitesini Ocak ayında BRT Apartments Corp’dan 97.3 milyon dolara satın aldı. Satış ünite başına 179.520 Dolara geldi. BRT, North Military Road ve PGA Bulvarı’nın kesişiminde yer alan bu kompleksin satışından 20.5 milyon dolar kar elde etti. Fountains Apartments, tesisin web sitesine göre aylık kira tutarı 1.144 $ ‘dan başlayan bir, iki ve üç yatak odalı dairelere sahiptir. Alıcı Advenir, alımla birlikte siteyi yenileme için 80 milyon dolarlık bir kredide kullandı.

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi