Miami Üniversitelerindeki Yabancı Öğrenci Sayısı Artıyor

Miami’deki birçok üniversitedeki uluslararası öğrencilerin sayısı hızla yükseliyor. 

Florida Uluslararası Üniversitesi’nde öğrenci kabul yöneticisi Jody Glassman, son üç yılda uluslararası kayıtlarda bir artış gözlemlendiğini iletiyor. FIU, 2016 yılında 3.864, 2017 yılında 3.999, 2018’de ise 4.384 uluslararası lisans öğrencisini ağırladı. En büyük kümelenmeler, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Tobago, Trinidad ve Venezüella’dan gelmekte.

Glassman, Çin’deki Qingdao Üniversitesi ile İspanyol Filolojisi konusundaki ortaklıkları ve Tianjin’deki uzun süredir devam eden Chaplin School of Hospitality programı gibi yurt dışı eğitim programlarının, yurtdışında FIU’nun tanınırlılığını arttırdığını belirtiyor. Bu tanınırlılığı Asya, Karayipler ve Güney Amerika’da lise ziyaretleri ve özel etkinlikler aracılığıyla daha da yükseltmeye çalışmaktalar.

Florida Memorial Üniversitesinde de kayıtlı uluslararası öğrencilerde bir artış görünmekte. Roscoe Warren, öğrenci işleri ve kayıt başkan yardımcısının ifadesine göre, Lisans ve lisansüstü öğrencileri içeren yabancı öğrenci sayısı geçen yıl 64 iken bu yıl bu sayı 107’ye çıkmış durumda ki bu mevcut birinci sınıf sayısının % 30’una karşılık gelmekte.

Warren, “Doğrudan iletişim kurmanın ve tutarlı bir şekilde iletişim kurmanın en etkili yolu sosyal medya aracılığıyla gerçekleşiyor” demekte. “Bundan faydalandık. E-posta yoluyla anında iletişim kurduk [ve] hemen hemen tüm kağıt ortamını elimine ettik. ”

Warren’ın Ekibi sosyal medya erişimini artırmayı planlıyor ve gelecek yıl lisans ve yüksek lisans dereceleri için yaklaşık 8 bin başvuru almayı 1000 öğrenciye ise kabul vermeyi umduklarını, bu sayının önemli bir kısmının da uluslararası öğrencilerden gelmesini beklediklerini belirtmekteler.

Miami Dade Koleji de önceki yıldan daha fazla yabancı öğrenci almış durumda. Öğrenciler Dekanı Georgette Perez, geçen yıl’a göre sayının 100 artarak 1,700 uluslararası öğrencinin kabul edildiğini söylüyor. Uluslararası öğrencilerin ilk yıldan sonra üniversiteye devam oranlarının da yüksek olduğu aktarılıyor.

Miami Dade Koleji’nin Kuzey Kampüsü’ndeki uluslararası öğrenci yöneticisi Zoraya Cuesta, “Bir planla, bir hedefle geliyorlar” dedi. “Mali yardım ya da başka bir destekleyici burs almıyorlar. Tüm masrafları ödüyorlar ve bu nedenle de çok ciddiler. Ayrıca, derslerinden iyi dereceler almaları gerekiyor – aksi takdirde vizelerini iptal etmek zorunda kalıyoruz. ”

Nova Southeastern Universitesi de, 2017 sonbaharı ile 2018 sonbaharı arasında uluslararası birinci sınıf öğrencilerinde % 19’luk bir artışın olduğunu  memnuniyetle ifade ediyorlar.

“Öğrenci alım faaliyetlerimizi artırdık” diyen Anthony J. DeNapoli, halen yönetim kurulu başkan yardımcısı ve uluslararası ilişkiler dekanı olarak görev yapmakta. “Daha fazla seyahat, lise ziyaretleri, kolej ziyaretleri, fuarlar yapıyoruz.”

DeNapoli, 2018-2019 öğretim yılı için uluslararası öğrencilerin en büyük kısmının Kanada, Suudi Arabistan ve Brezilya’dan geldiğini söyledi.

Başvuranların ikili kabul fırsatlarından yararlandığını belirten DeNapoli, akademik başarıyı yakalay öğrencilerin  dişhekimliği, hukuk ve eczacılık dahil olmak üzere Nova’nın lisansüstü programlarından birine doğrudan geçiş yapabildiklerini de aktardı.

Uluslararası kayıtların yükseliş eğilimine karşı, Barry Üniversitesi’nde uluslararası öğrencilerin, geçen yıl tüm lisans mezunlarının % 12’sinden bu yıl % 8’e düştüğünü belirten öğrenci alım ve kabul başkan yardımcısı Roxanna Cruz, Bu sene uluslararası sınıflara giren en büyük kümelenmeler Suudi Arabistan, İspanya, Fransa ve Brezilya’dan geldiğini söylüyor. Ekibi yurtdışında öğrenci alımı yapanlarla daha fazla dijital farkındalık yaratmayı planlıyor. Ayrıca, Kasım ayında danışman ziyaret günü düzenleyerek kampüslerini tanıtmayı hedefliyorlar. Uluslararası öğrencilerin kabul oranını % 15’e çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyorlar.

St. Thomas Üniversitesi için, uluslararası öğrenci kayıt ve devam oranları ise dalgalanmaya devam ediyor. Yeni lisans öğrencilerinin sayısı 2016’da 45 iken 2017’de 57’ye yükseldi ve daha sonra 2018’de 53’e geriledi. Devam oranları benzer bir örüntüyü yansıtırken, 2016’da geri dönen 101 lisans, 2017’de 84, 2018’de ise 87 kişi olarak gerçekleşti. Kayıt Yönetimi Başkan Yardımcısı Tracey Dysart-Ford, hem kayıt hem de devam oranlarını istikrarlı bir şekilde artıracağına inandığı, bunu sağlamak için de daha kişiselleştirilmiş bir yaklaşım başlattıklarını aktarıyor.

“Tanıtmaya çalıştığımız şeylerden biri daha kişiselleştirilmiş bir yaklaşım” dedi. “Skype’ı daha çok kullanacağız, böylece uluslararası öğrenciler konuştukları kişiyle yüzleşebilecekler ve lisans öğrencileriyle birlikte ebeveynler de bu tarz bir kişisel ilgiyi daha rahat hissedecekler.”

Uluslararası Öğrenci Danışmanı Jerry Debe, St. Thomas’a başvuran öğrencilere, Amerika’daki yaşama uyumlarında kendilerinin ne kadar yardımcı olduklarını aktarmaya çalıştıklarını vurgulamak istiyor.

Debe, “Tüm yeni öğrencilerde cep telefonum var” dedi. “Soruları varsa, bana mesaj yazabilir veya WhatsApp veya Skype’la yazabilirler. Yıl boyunca karşılarına çıkan herhangi bir sorunda onlara yardımcı olmaya hazırız. Sınıflarımızda öğrenci sayısı az olduğu için kişisel dokunuşumuzu bu şekilde ortaya koyabiliyoruz. ”

Bazı üniversiteler, başvuru sahiplerinden kalacak yer bulma ve toplu taşımayla ilgili olarak endişelerini aldıklarını söylüyorlar. Warren, bazı adayların Florida Memorial Üniversitesi yakınında yaşamak ve kiralamak için olanakların ne kadar uygun olduğundan endişe ettiklerini söylüyor. A Noktasından B noktasına gitmenin bir ortak sorun olduğunu, trafik sıkışıklığının artmaya devam ettiğini Kampüse ve ilçeye  toplu taşıma seçeneklerini arttırmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Miami Dade Koleji’nin Dr. Cuesta, önümüzdeki yıl uluslararası demografik sayılar için yeni bir artışın gelebileceğini, buna da önemli bir nedenin Nikaragua’daki siyasi kargaşa olacağını belirtti. 

Miami sadece ABD içinden değil, uluslararası zengin öğrencileri de çeken bir şehir. Özellikle Üniversitelerin çevresinde 1+1 kiralık konutlara ilginin arttığı belirtilmekte. Önümüzdeki yıllarda bu ilginin de artarak süreceği belirtilmekte.

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi