Müstakil Ev – Artısı Eksisi

Emlak yatırımcısı, yatırım yapabilmek için araştırırken birçok opsiyonla karşılaşır. Pahalı-ucuz, küçük-büyük gibi seçeneklerin dışında bir de emlak tipinin seçimi önem kazanır. Burada da en çok karşılaştırılan müstakil evler ile çoklu aile evi olarak tercüme edebileceğimiz Multi Family Home’lardır. Müstakil ev dediğimiz zaman, tek bir parsel/arsa içinde yaşayan tek bir aileden bahsediyoruz. Bu ev yan duvarları ile bile herhangi bir başka eve yapışık değildir. Genel olarak bu tip evler kiracılar özellikle de aileler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Bu tip bir eve yatırım yapmadan önce gelin dikkate almanız gereken avantaj ve dezavantajlara beraberce göz atalım.

Avatajları

  • Bahçe

Çoklu aile evlerine göre müstakil evlerin daha geniş bir bahçesi bulunduğu söylenebilir. Aslında çok üniteli evlerde bir bahçe olsa bile bu size özel olmayacak ve ortak kullanıma açık olacaktır. Hatta bazı durumlarda sözleşme ile bazı ünitelerin bu ortak alanları kullanımı bile kısıtlanabilmektedir.

  • Mahremiyet (Özel Yaşam)

Müstakil evlerin sağladığı en önemli avantajlardan biri ortak yaşama göre daha fazla mahremiyet sağlamasıdır. Böylece evinizi istediğiniz gibi boyamanız, tasarımını değiştirmeniz ve bunları yaparken de üst kattaki komşunuzun şikayet edebileceğini düşünmeniz gerekmiyor. Özellikle çocuklu ailelerde gürültü, ev hayvanı besleme gibi sorunlardan uzak bir yaşam mümkün.

Ayrıca çoklu yaşamda diğer komşularınızla paylaşmanız gereken ortak çamaşır alanı, park yeri, belki havuz gibi bazı imkanları size özel olarak kullanmanın avantajını da taşıyacaksınız.

  • Düşük Fiyatlar – Yüksek Nakit Akışı

Normalde müstakil evlerin fiyatları diğer emlak fiyatlarına göre daha uygundur. Bakım, yaş ve alan gibi parametreleri eşit bile alsanız, müstakil evlerin fiyatları çoklu aile evlerine göre daha düşük olacaktır.

Yukardaki faktörler nedeni ile daha iyi kiracı bulmak da daha kolay olacaktır. İyi kiracılar bu tip evleri kendi evleri gibi benimseyerek uzun yıllar oturmak isteyeceklerdir. Bu da daha iyi bir nakit akışına sahip olmanızı getirecektir.

  • Değer Artışı Yüksektir

Talebin olması beraberinde daha yüksek değer artışını da getirmektedir. Müstakil evlerin yıllar içinde kazandığı değer artışının çoklu aile evlerine göre daha yüksek olduğu istatistiklerde de rahatlıkla görülebilmektedir. Çoklu aile evlerinde değer artışı daha çok kira getirisi ve evin durumu ile ilgiliyken, müstakil evlerde arz talep dengesi daha çok belirleyici olmaktadır.

Dezavantajlar

  • Evin Bakımı

Müstakil evlerin en büyük dezavantajı evin düzenli bakım gerektirmesi ve bunun da maliyetinin olmasıdır. Çoklu aile evlerinde duvar tamiri, su boruların tamiri, çatının tamiri gibi masraflar tüm evsahipleri arasında bölünürken müstakil evlerde tüm masraf ev sahibine yüklenmektedir.

  • Kredi Kullanımı

Bankacılar açısından çoklu aile evleri daha az riskli kabul edilir. Bu nedenle yatırımınızda kredi kullanacaksanız bankayı ikna etmek ve belki de daha yüksek faiz oranını kabul etmek zorunda kalabilirsiniz. Halbuki kiracılardan alınan kiranın müstakil evlerde daha yüksek olmasının banka açısından da avantaj kabul edilmesi beklenilir. Ancak olası masrafların yüksek olabilmesi gibi risk faktörleri kredi bulmanızı daha zorlaştırmaktadır.

Sonuç

Müstakil bir eve yatırım yapmadan önce artı ve eksileri değerlendirmeniz, tercihleriniz, bütçeniz gibi parametreler ile düşünerek doğru kararı vermeniz gerekmektedir. Bu aşamada profesyonel bir ekiple çalışmak isterseniz her zaman yanınızdayız.

 

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi