Kiralama Amaçlı Ev Alımında 5 Adım

Gayrimenkul yatırımcılığının temeli kiralama olarak kabul edilir. Bu nedenle, özellikle yeni başlayanlar için, en temel konulardan biri, kiralık bir mülkün nasıl satın alınacağıdır. Bir kiralık mülk satın almak ile içinde yaşayacağınız bir ev satın almak arasında, ana fikir aynı bile olsa, bazı küçük farklılıklar vardır. Konuyu dağıtmadan kiralama amaçlı ev satın alınırken beş önemli adımı sıralayalım.

Adım 1 – Araştırma ve Plan

Bu adımı uygulamak için gayrimenkul konusunda uzman olmaya gerek yoktur, ancak, bilgilenmeniz ve bir planınız olması şarttır. Bu yüzden kiralamak için ev satın alma adımlarının ilki araştırmak ve planlamaktır. Kendiniz için bir yatırım planı belirlemelisiniz  – tam olarak ne elde etmeye çalışıyorsunuz? Aktif veya pasif bir yatırım mı planlıyorsunuz? Ne kadar kira geliri elde etmeyi hedefliyorsunuz? Alacağınız mülke ne kadar harcama yapmayı düşünüyorsunuz? Bunlar kiralık emlak alımını planlamak için bazı önemli adımlardır.

Nasıl bir emlak ile ilgileneceğinizi belirledikten sonra lokasyon belirlemeniz gerekir. Bu ise daha fazla soru ve planlamaya yol açacaktır. Merkezi mi yoksa şehir dışı mı?  Bölgedeki ortalama kiralar nasıl bulunur? Airbnb gibi kısa süreli kiralamalar için yasal kısıtlamalar var mı? Bu gayrimenkul sorularına cevap bulmak için biraz araştırma yapmanız şarttır. İster bu araştırmayı internet üzerinden yaparsınız isterseniz bizle beraber. Daha önceden benzer araştırmaları yaptığımız için ve emlak uzmanlarına özel bazı veri tabanlarına erişimimiz olduğu için bu araştırmalarda size çok yardımcı olabilir ve zaman kazandırabiliriz. Ayrıca unutmayın bu çalışmaları sizinle beraber ücretsiz gerçekleştiriyoruz.

Planlama ve araştırma bir döngünün bir parçası, hatta satın alma işlemini gerçekleştirdiğinizde bile, planlamaya ve araştırmaya geri döneceksiniz. Hedeflerinizi araştırın ve planlayın ve yol boyunca herhangi bir değişiklik yapılması gerekip gerekmediğine bakın.

Adım 2 – Paranızı Hazırlayın

Ana planınız belirlendikten sonra, bir emlak satın almanın ikinci adımına geçebilirsiniz. Bu adımda yapmanız gereken mali durumunuzu belirleyerek bütçe tesbit etmek. Bir mülk satın almak için genellikle iki yol vardır: tamamı nakit veya mortgage yardımı ile. Hangi seçeneği seçmelisiniz? Bir kaç yüz bin dolar nakit paranız varsa, devam edip nakit olarak yatırım yapabilirsiniz. Eğer yoksa mortgage en iyi seçenek olacaktır.

Bir mortgage ile devam edecekseniz kredibilitenizin yüksek olması gerekecektir. Bunun için Türkiye’deki bankalardaki mevduatınız, sahibi olduğunuz diğer gayrimenkuller önemli göstergelerdir. Amerikan vatandaşı olmayanların finanse edebilecekleri en üst rakamın %50 civarında olduğunu hatırlatmak isteriz. Kredi kullanıyorsanız bazı nakit rezervlere de ihtiyacınız olacağını unutmayın. Kredi sağlamak çok kısa bir süreç olmadığından ev arayışı ile paralel bu sürecin de başlatılması yararlı olacaktır.

Miami-Emlak.net olarak bu konuda da size yardımcı olmaya hazırız.

Adım 3 – Bir Emlak Arayın

Bir sonraki adım belirlediğiniz plana uyan bir gayrimenkulün bulunmasıdır. Zillow, Realtor gibi siteleri kullanabilir bir yandan da bizimle beraber hareket edebilirsiniz.

Her ne kadar online sitelerde bir çok emlak bulabiliyor olsanız bile bir çok emlak de henüz veri tabanlarına girmeden satılmaktadır. Bu nedenle profesyonel bir destek arayışınızda size yardımcı olabilir ve off market diyebileceğimiz emlakleri de bulabilmenize yol açar.

Adım 4 – Rakamlarla Konuşun

Karar vermeden önce ilgilendiğiniz potansiyel kiralık mülkün iyi bir yatırım fırsatı olduğundan emin olun. Bunun için nakit akışı, aylık ve yıllık giderler, cash on cash return gibi rakamları analiz etmeli ve doğru bir hesap çıkarmalısınız. Miami-Emlak.net bu aşamada da size yardımcı olacak ve bu hesapları yapmanıza yardımcı olacaktır.

Adım 5 – Bir Teklif Yapın

Son adım bir teklif yapmak ve olumlu ise kapanış sürecini başlatmaktır. Bu aşamada birçok bürokratik işlem ile karşılaşacaksınız. İlk 4 adımı kendi başınıza geçseniz bile bu adımda bir emlak uzmanı ile çalışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Hem pazarlık aşamasında hem de sonraki adımlarda profesyonel bir destek bu işin olmazsa olmazıdır.

Her şey yolunda giderse, pazarlık sonrası mülkün muayenesi yapılır. Emlak mülkiyeti ile ilgili sorunlar bulursanız satıcıyla yeniden müzakere edilebilir veya satıcı bu sorunu çözebilir. Bu muayene işleminin masraflarının yanı sıra avukat ücretleri gibi bazı diğer kapanış masrafları ile de karşılaşacaksınız. Çok genel olarak bu masrafların evin satış fiyatının %2’sini geçmeyeceği beklenir.

Sonuç olarak kiralama amaçlı bir ev satın almak için beş adımdan bahsedebiliriz. Süreç ilk başta yorucu olabilir, ama sonunda düzenli bir gelir sahibi olacağınızı unutmayın. Finansmanı düzgün izleyin, doğru bir şekilde araştırın, doğru bir şekilde analiz edin ve iyi pazarlık edin.

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi