EB-5’da Önemli Değişiklikler

Trump yönetimi, EB-5 vize ücreti programını yöneten yeni kurallar yayınladı. Yayınlanan bu kurallar hakkında gayrimenkul endüstrisi uzmanları ucuz bir sermaye kaynağının artık kullanımının daha zorlaşacağı yorumunu yaparak piyasanın gelişiminin yavaşlayacağını belirttiler. 

Ulusal Güvenlik Bakanlığı, Temmuz ayının son haftası, işsizliğin yüksek olduğu bölgelerde uygulanan 500.000 $ ‘lık yatırım miktarını 900.000 $’ a çıkaran maddenin de olduğu bir dizi yeni kural  yayınladı.

Yeni kurallar ayrıca, geliştiricilerin ve eyalet hükümetlerinin işsizliğin yüksek olduğu bölgelerin tanımlanmaları konusunda da bazı zorluklar getiriyor.

Yeni kurallar 21 Kasım 2019da yürürlüğe girecek.

Federal hükümet, EB-5 programını 1990 yılında, iş olanağı yaratılması karşılığında yabancılara green card sunarak iş yaratmanın bir yolu olarak yarattı. Asgari yatırım o tarihte normal alanlarda 1 milyon dolar ve yüksek işsizlik alanlarında 500.000 dolar olarak ayarlandı.

Ancak bu rakamlar, görünüşte İç Güvenlik Bakanlığı’nın sınırı yükseltmeyi düşünmesinin nedeni olan enflasyonla birlikte hareket etmedi.

Obama yönetimi, zayıf günlerinde ilk önce kurallara revizyon önerdi ancak başarılı olamadı. Başkan Trump ise yabancı göçü sınırlandırılması ve yeni ekonomik faaliyetlerin teşviki gündemlerinin  arasında,  emlak sektörünün tüm itirazlarına rağmen bu değişimleri gerçekleştirdi.

Ancak Trump, İç Güvenlik bakanlığının talebi olan 1.35 Milyon $ sınırlaması yerine yatırım tutarını 900 bin Dolar ile sınırlandırdı.

DHS artık eyalet hükümetlerinin, gelişim alanlarını yüksek işsizlik alanlarına bağlamak için manevra kabileyetlerini de sınırlama hakkını kazandı.

Geçmişte, örneğin New York’ta, Hudson Yards boyunca ince bir şerit aracılığıyla Hudson Yards’ı West Harlem’e bağlamak için bu yöntemi kullanmıştı. Benzer olarak New Jersey, Jersey City’deki Kushner Companies projesini EB-5’a sokmak için bu yöntemi kullanmıştı.

DHS şimdi hedeflenen alanların belirlenmesi sorumluluğunu üstleneceğini ve eyaletlerin müdahalesine daha az müsaade edeceğini belirtiyor.

Wall Street Journal, Haziran ayında, Çinli yatırımcıların, on yıldan fazla süren bekleme süreleri nedeniyle EB-5’ı artık tercih etmediklerini yazmıştı. Hindistan ve Vietnam’dan gelen yatırımcılar artık daha büyük bir EB-5 yatırımcı havuzu oluşturuyorlar, ancak daha yüksek yatırım getirileri talep ediyorlar ve bu da ucuz sermaye kaynakları bulma konusuna alışkın olan geliştiriciler için sorun yaratmakta.

Son söz: İNDİRİMLİ EB-5 YATIRIM TUTARLARI İÇİN ACELE EDİN. SON TARİH 21 KASIM.

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi