Miami Şubat 2018 Emlak Satış İstatistikleri

Miami Emlakçılar birliğinin verdiği bilgiye göre Şubat 2018 itibariyle daire ve lüks ev satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gösterdi. 

Miami ikinci el daire satışları dört aydır üst üste artış gösteriyor. Bir milyon dolar ve üstü değere sahip lüks emlak satışları ise Şubat 2017’ye göre %31 artmış durumda. 

Bir Miami broker’ının söylediğine göre Lüks mülklere olan güçlü talep sonucu, son beş ayın dördünde milyon dolarlık mülk satışlarında artış yaşandı, 200-300K aralığındaki ikinci el pazarındaki artış ise sektöre bir kuvvetli ay daha kazandırdı. 

22 Aralık’da imzalanan vergi reformu gelir, satış ve emlak vergilerinde 10 bin dolara kadar bir muafiyet getirmekte. Bu da yüksek vergi içeren eyaletlerin yatırımlarını Florida gibi vergi muafiyetlerinin yüksek olduğu eyaletlere yönlendirmesine yol açmakta. 

Daire Satışlarında Üst Üste Yükseliş Yaşanan Dördüncü Ay

İkinci el daire satışlarında üst üste dördüncü aydır yükseliş devam ediyor. Bu ay %3 bir artış görüldü. Bu artışı daha çok giriş seviyesindeki dairelerdeki artışlar destekledi. 200-300 Bin dolar aralığındaki dairelerdeki artış geçen senenin Şubat ayına göre %21.4 arttı. 

Müstakil ev satışlar ise %6.9 azalış yaşadı. Buna neden olarak piyasada yeteri kadar müstakil ev satışı olmayışı gösteriliyor.

Miami’de Şubat ayı Lüks Satışlar

Geçen yılın Şubat ayına göre 1 Milyon doların üstündeki emlak satışları %31 arttı. Bunun içinde Lüks daire satışları %30.9 artış gösterdi. Lüks müstakil evlerdeki artış da %31.1 oldu. 

Son Altı Yıl İçinde Fiyat Artışları

Miami’de müstakil ev fiyatları Şubat ayında %3.6 artarak 321 bin dolar’dan 332.500 dolar’a ulaştı. Böylece müstakil ev fiyatları kesintisiz olarak 75 aydır (yaklaşık altı yıl) artış yaşamış oldu. İkinci el daire fiyatları iseson 81 ayın 78’inde artış yaşadı ve Şubat ayında %4.5 artarak 230 bin dolara ulaştı. 

Miami Sıkıntılı Satış Oranı Düşmeye Devam Etti 

Şubat ayında yapılan tüm satışların yalnızca %7.6’sı sıkıntılı olarak ifade edilebilecek Banka sahipliğindeki evler veya iflasdan satışlardan oluştu. Bu Şubat 2017’de %13.3, 2009 yılında ise %70 di. Tüm ülke genelinde ise bu oran %4 olan gerçekleşti ve bir önceki yıla göre %7 düşüş gösterdi.

Liste Fiyatı ile Gerçekleşen Fiyat Karşılaştırması 

Ortalama olarak müstakil evler satışa çıktıktan 46 gün sonra satılmakta. Bu süre geçen yıl 61 gündü. Tüm emlak piyasasına baktığımızda (konut) bu sürenin 112 günden 94 güne düştüğünü görmekteyiz. Condo özelinde bu süre 123 günden 83 güne düşmüş görünmekte. 

Ortalama liste fiyatı ile gerçekleşme fiyatı arasındaki fark ise müstakil evlerde %95.4, condolarda ise %93.8.

Miami Peşin Satışlar Ülke Ortalamasının iki Katına karşılık Geliyor.  

Geçen yıl satışların %47.4’ü peşin iken bu yıl peşin satışlar %42.8’e düştü. Ancak halen peşin satışlar ülke ortalamalarının iki misli gerçekleşiyor. Bunun en büyük nedeni uluslararası emlak yatırımcılarının büyük ölçüde Miami’yi tercih etmeleri.  Ayrıca bazı condoların bankalardan kredi onayı alamamaları da peşin satış oranını arttırmakta. Tüm emlak satışları içinde Condo satışlarının %54.2’si peşin yapılırken bu oran müstakil evlerde sadece %29 olarak gerçekleşmiş.

Sektör Trendi

Müstakil ev stoğu geçen yıla göre %2.3 azalırken Condo stoğu %4 artış gösterdi. Bu da pazarda müstakil evlerde satıcılar lehine, condolarda ise alıcılar lehine bir trend olduğunu gösteriyor. Toplam satış stoğu geçen yıla göre %2.1 artarak 22.244’e ulaşmış durumda. Bu rakkamlar satışların dibe vurduğu 2008 ile karşılaştırıldığında %60 düşmüş durumda. 

 

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi