2019’da Florida Emlak Sektörünü Neler Bekliyor?

Anlasma

Hem ulusal hem de uluslararası yatırımcılar için Florida emlak pazarı her zaman spotlar altında olmuştur. 2019’un uzaktan belirmeye başladığı bugünlerde, emlak yatırımcıları ve kendilerine mülk almak isteyenler Florida’yı konuşmaya başladılar, hatta bir kısmı ilk adımlarını attı bile. 

Güvenli, doğru ve kârlı yatırımlar yapabilmenize yardımcı olabilmek için Florida emlak sektörünü tüm detayları ile aşağıda incelemeye çalıştık. Aradığımız, 2019’da sektör alıcı ağırlıklı mı yoksa durağan bir durumda olacağını ortaya koyabilmek.

Genel olarak Emlak Sektörünü Etkileyenler

  • Nüfus
  • Ekonomi
  • İstihdam

Bu üç etken 2017 ve 2018’de Florida emlak pazarını yukarıya doğru desteklediler. Aynı durumun 2019’da da devam edeceğinden hiç bir şüphemiz yok. Gelin şimdi bu faktörlerin her birine biraz daha detaylı bakalım ve bu kadar kendimizden emin olmamızın nedenlerini irdeleyelim.

Nüfus

Tüm ABD’de olduğu gibi, burada da emlak sektörü nüfus artış hızından doğrudan etkilenmektedir. Florida, Californiya ve Texas’dan sonra en kalabalık üçüncü eyalettir. Bu üç eyalette de emlak pazarını tetikleyen hızlı nüfus artışıdır. 21.3 milyon yaşayan ile nüfus emlak pazarını doğrudan etkilemekte ve oku sürekli yukarıya çevirmektedir. 

Florida’nın nüfus artış hızı yaklaşık olarak %1.8 tir. Eğer bu oran 2019 ve 2020’de de aynı şekilde devam ederse, nüfusun 22 milyonu geçmesi kaçınılmaz olacaktır. Ek gelecek 700 bin nüfus otomatikman pazarın büyümesine olumlu etkide bulunacaktır.

Ekonomi

Emlak pazarı her eyalette, bu eyaletin ekonomisinden önemli oranda etkilenir. Florida’nın rekorları alt üst eden turizm gelirleri de tüm ekonomiyi olumlu olarak etkilemektedir. 2018’de ekonominin büyüklüğü tüm eyalet değerlendirildiğinde 1 Trilyon Doları geçtiği söylenebilir, bu da 2019’da gayrimenkul pazarının nasıl etkileneceğine ilişkin önemli bir gösterge olarak önümüze çıkmaktadır.

Florida’nın ekonomisi incelendiğinde, ulusal bazda en büyük 4. ekonomiden söz ettiğimiz görülecektir. İlk üç sırayı Californiya, Texas ve NewYork almaktadır. Bu da hem emlak pazarını hem de istihdamı olumlu olarak etkilemektedir. İstihdamın olumlu etkilenişi de bizi bir sonraki parametreye getirmektedir.

İstihdam ve İşsizlik

Florida istihdam yaratmada ilk 10 eyalet içinde yer almaktadır. Güçlü ekonomi istihdamı da olumlu olarak etkilemekte, istihdam artışına da emlak pazarı olumlu tepki vermektedir. İstihdamdaki ulusal ortalamaların üstündeki artış tüm ABD’den bir çok insanın da dikkatini çekmekte ve bunun doğal sonucu olarak da nüfus yukarıya doğru etkilenmektedir. 

Uzmanlar istihdam oranındaki artışın 2019’da da süreceğini ve belki 2020 veya 2021’de daha stabil hale gelebileceğini belirtmektedirler .

Emlak Pazarının 2019’da ki Karakteristikleri

Florida Yatırımcıları için Güçle Ekonomik Göstergeler

Yukarıda aktardığımız ekonomik faktörlar, 2018’de Florida emlak pazarında önemli etkide bulundular ve beklenti bu etkinin 2019’da da devam edeceği yönünde. Florida da emlak yatırımı yapmak isteniyorsa, yatırımcılar sadece ev sektörünü etkileyen bu ekonomilere değil ayrıca lokal mikro ekonomik parametrelere de dikkat etmeleri gerekiyor.

Florida’nın 20162017 ve 2018, emlak pazarına bakıldığında nüfus kadar işsizlik oranının da önemli olduğu görülecektir. Örneğin North Palm Beach %4.8, Jacksonville Beach ise %4.8 ile eyaletin en düşük işsizlik oranına sahip lokal pazarları olarak gözüküyorlar. 

 Dengeli Bir Emlak Pazarı

2018 Florida’da emlak pazarı için çok iyi bir yıldı. Müstakil ev satışları artarken, ortalama satış fiyatları da yukarıya çıktı. 200.000 dolar altı müstakil ev stokunun azalması, inşaatçıların daha çok lüks ev üretimine yöneldiklerini de ortaya koyuyor. 

Zillow.com‘a göre Miami’de ortalama liste fiyatları 300.000$, satış fiyatları ise 238.400$ olarak gerçekleşti. Aynı durum Keys’de, Fort Lauderdale’de ve hatta Tampa’da geçerli. 2019 için emlak pazarının büyüyen bir ekonominin paralelinde gelişmeye devam edeceği söylenebilir.

Yabancı Yatırımcılar

Florida her zaman uluslararası alıcılar için tercih edilen bir bölge olmuştur. Bu tercih arttıkça, Güney Florida’nın da etkisiyle, Florida aynı Los Angeles ve New york gibi yabancı paranın toplandığı bir merkez haline dönüşmekte. Buna da en büyük etkenlerden birisi diğer baskın ABD pazarlarına göre Florida’nın daha afford edilebilmesinin olduğunu söylemek hatalı olmayacaktır.

Güney Florida da yatırım yapan önemli bir grupta Kanadalılar. Önemli büyüklükte parselleri yatırım amaçlı olarak almaklar. Buna önemli etkenlerden biri ise Kanada şirketlerinin bir çok ülkeye yakınlığı nedeni ile Güney Florida da şube açmaları.

The Real Deal’in haberine göre Güney Florida daki yabancı yatırımların %46’sını Latin Amerika ve Karayipler yatırımcıları oluşturuyor.

2019 tahminleri, eğer Başkan Trump, Kanadalı şirketlere ek vergi yükleri koymaya karar verirse değişme ihtimalini taşıyor. Yabancı yatırımcının yatırım yaparken en önemli motivasyonunun yatırımın geri dönüş süresi olduğu ve yatırımcının kolayca bir başka eyalet veya ülkeye kayabileceği unutulmamalıdır. 

Güçlü Ticari Emlak Pazarı

Güçlü ticari emlak pazarı, Florida’nın her zaman gurur duyduğu bir özelliğidir. Pazar verileri bu konuda da 2019’un iyi geçeceğini gösteriyor. Buna önemli etkenler:

  • Bölgede Girişimciliğin artışı
  • Mağazacılığın Artışı
  • Vergi Avantajları (ABD’de en iyi dördüncü)

Her durumda ticari emlakteki gelişimin ve güçlülüğün önümüzdeki iki yıl boyunca, politik iklim ve yabancı ticaret kuralları önemli değişimler göstermediği müddetçe, değişmeden kalacağı söylenebilir.

2019’da Emlak Pazarı Alıcılı mı Satıcılı mı olacak?

2018’de devam eden güçlü göstergelerin 2019’da da değişmeyeceği, vergi avantajlarının, politik iklimin aynen devam edeceği düşünülürse, 2019’da Alıcılı bir pazar olmaya devam edecektir. 2019’da bir çok Florida şehrinin bu konuda enyiler arasına girmesi kimse için sürpriz olmayacaktır. Ancak değerli ve büyüyen bir pazarda bile emlak yatırımı yapmadan önce pazar analizi yapmanın önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Miami-emlak.net size doğru ve getirisi yüksek yatırımlar sunmak için çalışıyor. Bütçeniz ve beklentilerinize uygun portföyler oluşturmamız için aşağıdaki linkden bize mesaj gönderin, sizi arayalım.

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi