Zillow Kullanımında 6 İp Ucu

Bildiğiniz gibi Zillow ABD’de çok kullanılan bir emlak ilan sitesi. Zillow MLS kayıtlarından temin ettiği emlakleri hem harita üzerinde gösteriyor, hem satıcı tarafından konulan resimleri hatta daha önceden konulmuş ve kaldırılmış resimleri bile bulup gösteriyor. Bu konut daha önceden kaça satılmış, kaça satılmaya çalışılmış, Zillow’un fikrine göre kaç para eder, emlak vergisi geçen yıllarda kaçmış hepsini görebilirsiniz. Aşağıda Zillow kullanırken işinize yarayabilecek bazı ipuçlarını derledik.

Zillow’un Fiyat Tahminine Güvenmeyin

Evinizin fiyatını mı merak ediyorsunuz. Adresini Zillow’a girip “Zestimate” edin. Bunu bir çok kişi ay içinde onlarca kez yapıyor. Zillow’un sözcülerinden birine göre, fiyat tahminlerinde ki hata oranı %4.5. Tahmini rakamı bulmak için vergi kayıtlarından, o bölgedeki satış rakamlarına hatta konutunuzun gördüğü manzaraya kadar bir çok veri bilgisayar tarafından otomatik olarak değerlendiriliyor.

Konutunu satmak isteyen baz olarak bu rakamı aldığında kimi zaman şişirilmiş bu rakam satışa engel olabiliyor. Satışta uzun süre kalan ve satılmayan konutlar alıcılar açısından olumsuz algılanıyor. Son yayınlanan bir araştırma 60 günden fazla satışta bekleyen konutların alıcılar tarafından olumsuz algılandığını gösteriyor.

Zillow’u Emlak Danışmanı Bulmak için kullanmayın

Zillow eğer isterseniz size emlak danışmanları da öneriyor. Ancak burada önerilmek için bu danışmanların Zillow’a önemli bir ödeme yapmak zorunda olduklarını unutmayın. Siz siz olun, güvendiğiniz danışmandan vaz geçmeyin.

Lokal Ekip Temini

Zillow emlak danışmanı dışında, taşınma, emlak yönetimi, denetçi, fotoğrafçı bulmak için de size öneriler sunuyor. Bizim önerimiz bu aşmalarda da emlak danışmanınıza güvenmeniz ve onun önerileri ile hareket etmeniz.

Bina Kurallarına Güvenmeyin

Kiralayacağınız veya satın alacağınız konutta HOA tarafından konulmuş bazı kısıtlar konusunda Zillow size bir ön bilgi verebilir ancak hiç bir zaman bu bilgilere güvenmeyin ve mutlaka emlak danışmanınız tarafından bu bilgilerin doğruluğunu kontrol ettirin. Örneğin aldığınız evin kiralanması konusunda kısıt olmadığı söylendiğinde aslında ilk yıldan sonra böyle bir kısıt olmadığı veya bir yıldan az kiralamalara izin verilmediği ortaya çıkabilir.

Nakit Akış Hesaplama Kısmını Dikkatle Kullanın

Zillow size mortgage hesaplanması gibi konularda da hizmet verir. Ayrıca mortgage geri ödemelerine sigorta, aidat, vergi gibi diğer masrafları da katarak aylık toplam geri ödemenizi hesaplar. Ancak birçok kez aidatlarda, vergi hesabında ve hatta sigortada hatalı veriler kullanılabildiği de görülebiliyor. Dolayısı ile bir ön bilgi olarak bu değerlerden yararlanın, ancak gerçek değerler için danışmanınız ile beraber hareket edin.

İlginizi Çeken Konutları Takip Edin

Alıcı veya satıcıysanız, araştırmanız sırasında karşınıza çıkan evleri hatta araştırmanızı saklayabilirsiniz. Zillow belirttiğiniz adres ve/veya özelliklere ilişkin piyasaya yeni çıkan konutları size bildirecektir. Veya beğendiğiniz bir evin fiyatındaki olası değişimlerden size bilgi verecektir.

 

Özetle Zillow veya benzer online mecralar bilgi toplamak için son derece faydalı araçlardır. 

Ancak Emlak Danışmanınıza Zillow’an daha fazla güvenin.

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi