“Rent” ve “Lease” Kavramları arasındaki fark!

Gayrimenkulünüzü kiralamak istediğinizde ilk almanız gereken kararlardan biri de kiracınıza “rent” veya “lease” anlaşmalarından hangisini sunacağınızı belirlemenizdir. Türkçede bu iki terimin de karşılığı kiralama olarak geçmektedir. Zaman zaman ingilizcede de birbirleri yerine kullanıldıkları olur ancak oldukca farklı bu iki kavram hakkında aşağıda bilgi vermeye çalışacağız.

Lease

Lease kiracınızla önceden belirlenmiş bir süre için anlaşmak anlamına gelir. Örneğin 6 ay veya 1 yıllık bir anlaşmada, kiracınız bu süre boyunca mülkünüzü kiralamayı kabul etmiş demektir. Bu süre boyunca ki bu süre kiralama süresi olarak da anılabilir,  kiracı ve ev sahibi kurallara uymak zorundadırlar. Örneğin kiracı bu süre boyunca aylık olarak kira bedelini ev sahibine ödemekle ve diğer koşullara uymakla yükümlüdür. 

Taraflar beraberce anlaşmadıkları sürece, anlaşma süresince koşulları değiştiremezler. Kiracı bu süre içinde gayrimenkulü boşaltamaz, boşaltırsa süre bitimine kadar kirayı ödemekle veya yerine bu süreyi üstlenecek bir kiracı bulmakla  yükümlüdür. 

“Lease” kiracıyı belirli bir süre elinde tutmak isteyen ev sahibi için uygun bir seçenektir. Örneğin kredi geri ödemeleriniz devam ediyorsa, kira süresince bütçenizi daha rahat ayarlamanızı sağlayabilir. Kiracılar genellikle bu tip anlaşmalara yakın oldukları için kiracı bulmakta problem çıkması beklenmez. 

Rent

“Rent” ise aydan aya kiralama şeklinde özetlenebilecek kiralama tipidir. Her 30 günlük periodun sonunda sona erer ve hem kiracınız hem de siz anlaşmanın kurallarını (kanuna uymak koşulu ile) değiştirmekte özgürsünüzdür. 

Bu değişiklikler içinde kirayı yükseltmek, kiracının mülkü boşaltmasını istemek de dahildir. Ancak genellikle tarafların olası değişikliği 30 gün önceden birbirlerine bildirmeleri istenilir. 

Bu tip anlaşmalar, kiracınızdan memnun kalmadıysanız veya mülkünüz çok tercih edilen bir bölgedeyse sizin için faydalı olabilir. Kiracı için de istediği zaman başka bir yere taşınma özgürlüğü sunduğu için tercih edilmektedir. 

Bu anlaşmalar her 30 günlük periodda otomatik olarak aynı şartlar ile yenilenecektir. Bu nedenle koşulların değişmesi veya tahliye talebinin en az bir ay önceden karşı tarafa bildirilmesi gerekmektedir. 

Özellikle “HOA” (homeowner association) yani bir site yönetimi tarafından yönetilen multifamily home veya condo’larda minimum kiralama süresi sınırı konularak sık sık kiracı değişimi engellenmiştir. Gayrimenkulünüzü alırken eğer “rent” tipi kısa süreli kiralama yapmayı düşünüyorsanız böyle bir kısıt olup olmadığını önceden kontrol etmekte yarar  var düşüncesindeyiz. 

Önceki Haberler

Zillow Kira Raporu

Zillow 2021 Kira Raporu Zillow’un 2021 Kira Raporundan önemli başlıklar Kiracıların %50’si aynı şehirde oturmaya devam ediyorlar, “Ölü Şehirler” başlıklı haberler abartılı. Covid öncesine

EB-5’da Önemli Değişiklikler

Trump yönetimi, EB-5 vize ücreti programını yöneten yeni kurallar yayınladı. Yayınlanan bu kurallar hakkında gayrimenkul endüstrisi uzmanları ucuz bir sermaye kaynağının artık kullanımının daha

Zillow Kullanımında 6 İp Ucu

Bildiğiniz gibi Zillow ABD’de çok kullanılan bir emlak ilan sitesi. Zillow MLS kayıtlarından temin ettiği emlakleri hem harita üzerinde gösteriyor, hem satıcı tarafından konulan