MultiFamily Yatırımcıları 2019’da Nelere Dikkat Etmeli?

Piyasada dikkatlerin çoğu A sınıfı MultiFamily Konut’lara yönelmişken, CBRE (United States Commercial Real Estate Services)’nin yaptığı yeni bir araştırma, yatırımcıların daha çok mavi yakalılara hitap eden evlere yatırım yapmalarının çok daha iyi fırsatlar taşıdığını gösteriyor. 

CBRE’ye göre, düşük ve orta gelirli çalışanları hedefleyen uygun fiyatlı  konutlar, görece düşük boşluk oranları ve ortalamanın üzerinde yıllık kira artışları ile, son dört yılda diğer konut tiplerine göre daha iyi bir performans gösterdiler.

Rapora göre, öğrenci borcu ödeyen, ev almak için para biriktiren veya ev borcuna girebilecek finansal oranlara sahip olmayan bu yüzden de daha kaliteli evleri kiralayamayan yaklaşık 13,5 milyon hane, bu tip düşük seviyeli konutta mecburen kiracı olarak yaşamaktalar. 

Ve 2019 yılına girerken, piyasa koşulları, yüksek geri dönüşlü yatırım için bu tip konutları işaret ediyor.

CBRE raporunda, “Düşük ücret artış oranlarının, geçtiğimiz on yılda, çok sayıda potansiyel kiracıya, yeni arzın azlığı ve sınırlı alternatif seçenekleri, işgücü konutlarına yönelik güçlü ve sürekli talebin 2019’da da devam edeceğini gösteriyor” denilmekte. .

Rapora göre, işgücü konutları son beş yılda 375 milyar $ ‘lık yatırım getirdi ve tüm Multi Family varlıkları için de toplamın% 51’inden fazlasını oluşturdu.

Ancak, kurumsal ve uluslararası yatırımcılar da dahil olmak üzere olası tüm kaynaklardan gelen sermayeye rağmen, son 10 yılda çok az sayıda işgücü konutu inşa edilirken, mevcut konutların bir kısmı da yeni ve lüks daireler inşa etmek için yıkılmıştır. 

Bu da hem var olanı korumak hem de yeni iş gücü konutları inşa etmek için önemli bir fırsatın olduğunu göstermekte.

CBRE yaptığı açıklamada, Multi Family Konut endüstrisi, eskimeden dolayı yılda 100.000’den fazla üniteyi ortadan kaldırdığını ve bunların çoğunun da ağırlıklı olarak işgücü ve uygun fiyatlı konut birimleri olduğunu belirtiyor. “Eskiyen konut birimlerinin yeniden geliştirilmesi, Multi Family’ye yönelik sektör için son derece değerli, kiracılar için daha kaliteli ve güncellenmiş birimler sağlıyor. Eski MultiFamily konut stokunun fiziksel olarak iyileştirilmesi de konuyu yatırımcılar için daha cazip hale getirmekte. ”

Rapora göre, ABD’deki neredeyse tüm bölgeler işgücü konutlarının “güçlü” piyasa koşullarından yararlanıyor. Orlando ve Las Vegas bu tip konutların kira oranlarındaki %7’lik artış ile liderliği ellerinde tutuyorlar.

Ancak, ücretlerin kiralar kadar hızlı artmadığı göz önüne alınırsa, bu konut pazarının da risksiz olduğunu söylemek çok da mümkün değildir. 

CBRE, işgücü konutlarının kiralarının karşılanılabilirliğinin düşmesinin, kira artışlarına karşı bir direnç geliştirmeye başladığını ve bu direncin gelecekte daha fazlalaşabileceğini belirtiyor.

Rapor, işgücü kiralayan hanelerin %35’i yani üçte birinden fazlasının bütçesinde kiranın % 30  veya daha fazla yer işgal ettiğini gösteriyor ki bu oran 2006’da %21 di.

Buna ilaveten, bazı eyaletlerin (Kaliforniya gibi) kira artış oranlarını sınırlayan politikaları kabul etmelerinin bu piyasadaki arzı kısıtlama ihtimalinden de bahsediliyor.

Buna rağmen, CBRE’nin Sermaye Piyasaları Kurumsal Özellikleri Başkanı Brian McAuliffe, fırsatları değerlendirebilen yatırımcılar için hala önemli fırsatlar olduğunu söylemekte.

Eğer siz de bu fırsatlardan yararlanmak isterseniz bizimle temasa geçin. Orta sınıfa hitap eden ve yüksek getiri oranları sunan Multi Family Konut seçeneklerini size sunmaktan mutlu oluruz.

 

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi