Home Owner Associations (HOA) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bünyesinde bir HOA (Ev sahipleri birliği) olan ev veya apartman sahibi olmak, artı ve eksileri ile sizi her açıdan etkiler.  HOA ile ilişkiniz, huzurlu veya sinir bozucu hatta bazen riskli bile olabilir. 

En olumlu tarafı, çatıda akma varsa veya büyük bir çevre düzenlemesine ihtiyaç varsa, HOA bunu ödediğiniz aidatlardan karşılar.  Bir çok uzman, HOA’sı olan konutların olmayanlara göre daha değerli olduğunu ve daha kolay satıldıklarını belirtiyor. 

Kötü tarafı ise, kapınızı istediğiniz renge boyayamayabileceğiniz gerçeğidir. Hemfikir oladığınız bir çok kısıt HOA tarafından uygulanabilir. En kötü seneryo ise HOA veya bu işin devredildiği kurul sizin ödediğiniz aidatlar ile sırra kadem basabilir.

Ancak en temel kural, satın aldığınız konutta bir HOA var ise, tanımadığınız bazı insanlar ile iletişim kurmak zorunda olabileceğinizdir. 

 

Tüm ABD’de HOA’ların kasalarında duran toplam paranın 88 Milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Aşağı yukarı her beş konuttan birinde HOA bulunmakta. HOA’nın 1960 sonrası yapılan konutlarda daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz. 

Eğer HOA’sı olan bir konut satın alacaksanız, ya ev ödevinizi iyi yapmalı, yükümlülüklerinizi iyi kavramalısınız ya da Miami-Emlak gibi iyi bir yardımcı / danışman ile beraber hareket etmelisiniz. Gerek Property Management konusunda gerekse HOA ilişkilerini yürütmekte sizin adınıza gereken herşeyi yaptığımızı unutmayın ve bu nedenle ev alırken yola çıktığınız emlak danışmanınızı iyi seçin. 

Bir HOA’yı değerlendirirken belki güvenilirliklerini incelemek mümkün olmayabilir ancak en azından diğer komşular ile konuşarak onların HOA’dan memnuniyetlerini ve sorunlar ile baş etme yetilerini test edebilirsiniz.

Aşağıda konut almadan önce HOA konusunda aklınızın bir köşesinde olması gereken üç noktayı aktarmaya çalıştık. 

 

Paranın Gözü Kör Olsun

Aylık HOA ücretinde ABD ortalaması 331 dolardır. En yüksek rakama Newyork’da (571$) rastlanırken Nashville 194$ ile en düşük tutara ev sahibi yapmaktadır. Miami ise 415$ ile ortalarda yer almaktadır ( Trulia study ). 

Normalde konut satış ilanlarında HOA yükümlülüğü açıkca yer almalıdır. Bu ücretin neyi kapsadığını (çöp toplama, çimlerin biçilmesi, ufak tefek tamiratlar vb.) öğrenmekte ve yıllık artışın ne kadar olduğunu sorgulamakta yarar bulunmaktadır. 

Hatta rezerve olarak ne kadar birikmiş fonları olduğu bile öğrenilebilir. 

Bu müstakil ev ile condo karşılaştırması yapılırken önemli olabilir. Ayrıca kiraladığınız evin HOA’sını ödemekten de sizin sorumlu olduğunuzu unutmayın. Müstakil evin çatısı tamir olacaksa bu sitenin HOA’sını ilgilendirmezken bir Condo’da HOA bu konuyu kolaylıkla halledecektir. 

HOA’yı Yönetenlerin Kim Olduğunu Öğrenin

Ya satıcı ile ya da hem satıcı hem de muhtemel komşularınız ile konuşun. HOA’yı yönetenlerin nasıl kişiler olduğunu öğrenmeye çalışın. Eğer bir firmaya outsource edilmiş ise, bu firma hakkında kısa bir internet araştırması da yapabilirsiniz. Ama en iyisi emlak danışmanınız olarak Miami-Emlak’i seçin, biz sizin için tüm bu araştırmaları yapıp sonucunu sizinle paylaşırız.

Kuralları Okuyun

En önemli konulardan biri de HOA’nın kısıtlarını öğrenmek olmalıdır. CC&R olarak adlandırılan bu kuralları veya özetini okumanız, evinizin boyatılmasında ki kısıtlardan, kiralamanızı en kısa ne kadar süre için yapabileceğinizi, hatta evi aldığınız ilk sene kiralama yapıp yapamayacağınızı bile öğrenmenizi sağlayacaktır.

Ancak bir kuralı atladıysanız, bunu değiştirmek için HOA’nın yıllık toplantısına katılıp değiştirilmesini istemek de bir çözüm olabilir.

 

Önceki Haberler

Miami’de En Güzel 10 Yer​

Miami’de Ziyaret Etmek İsteyebileceğiniz 10 Yer Miami bir çok kişi için güzel bir tatil ve dinlenme merkezidir. Fakat uzun süre burada kalacaklar için bazen

Miami Rehberi

Miami Rehberi Florida’nın ikinci en büyük şehri olan Miami 1870 yılında kurulmuştur. İsmi Amerika Yerlilerinin kullandığı ve “Büyük Su” anlamına gelen Mayaimi’den gelmektedir. Bugün

Ucuz Mülk Almanın Artı ve Eksileri

Ucuz gayrimenkul almanın avantaj olduğu düşünülebilir, ancak bu  her zaman doğru mu? Özetle “Duruma göre değişir” diyebiliriz. Aşağıda bu konuyu biraz açmaya çalışacağız, tabii ki

Kiralama Amaçlı Ev Alımında 5 Adım

Gayrimenkul yatırımcılığının temeli kiralama olarak kabul edilir. Bu nedenle, özellikle yeni başlayanlar için, en temel konulardan biri, kiralık bir mülkün nasıl satın alınacağıdır. Bir

Condo, Doğru bir yatırım tipi mi?

Yatırım amaçlı bir gayrimenkul alacaksanız birçok farklı emlak tipinden birini seçmeniz gerekecektir. Hangisini seçerseniz seçin sizi kazandıracak potansiyeli olan bir emlak bulmak her zaman