Emlak Yatırımında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Risk!

Gayrimenkul yatırımının para kazanmanın ve zenginleşmenin en iyi yollarından biri olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Yatırım amaçlı gayrimenkul satın alma ve sahip olma ve pasif kira geliri elde etmenin önceki yazımızda da aktardığımız gibi birçok yararı vardır, ancak, bir kiralık mülke sahip olmak nispeten güvenli bir yatırım olmasına rağmen, her emlak yatırımcısı bu rekabetçi pazarda garantili başarı elde edemez.

Diğer herhangi bir yatırım türü gibi, gayrimenkul yatırımcısının da en iyi kiralık mülkü bulmak ve başarılı olmak için nasıl önleneceğini bilmesi gereken birkaç risk vardır. Aşağıda bunlardan bizim için önemli olduğunu düşündüğümüz 10 riski ve kaçınmanın yollarını açıklamaya çalışacağız.

1) Gayrimenkul Piyasasının Tahmin Edilemezliği

Emlak piyasası son yıllarda oldukça iyi büyüyor; Ancak, bu olumlu eğilimin devam edeceğinin bir garantisi yok tabii ki. Gayrimenkul piyasası sürekli değişen ekonomik koşullara bağlı olarak iniş ve çıkışları ile bilinir. Gayrimenkul yatırımcılığında ekonominin gayrimenkulün değerinde çok önemli bir etkisi vardır. Bu nedenle, yatırım amaçlı bir gayrimenkulü satmaya karar verdiğinizde kar elde etmenin bir garantisi yoktur.

Örneğin, talebin yüksek olduğu bir dönemde emlak satın alırsanız, ilk satın alma fiyatından daha düşük bir fiyatla satma riski ile karşılaşabilirsiniz. Bu zarar bazı durumlarda kira geliri üzerinden ettiğiniz kârdan daha fazla bile olabilir.

Bu nedenle, gayrimenkul yatırımcılığı işine girerken, emlak yatırımcıları her zaman piyasa ekonomisinin durumu hakkında bilgi sahibi olmalı ve emlak piyasasının hangi yönde değişeceğini tahmin etmeye çalışmalıdır. Böylece, belirli bir zamanda bir yatırım amaçlı gayrimenkul satın alıp almamanın iyi bir yatırım kararı olup olmadığının kararı çok daha kolay verilecektir.

2) Kötü Lokasyon

Gayrimenkul yatırımında, konum her şeydir! Uzmanlar, konumun yatırım amaçlı gayrimenkul satın aldığınızda göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör olduğunu kabul eder. Gayrimenkul yatırımcılığında konum nasıl bir risk olabilir? Kötü bir yere yatırım yapmanın, başarısız bir gayrimenkul yatırımına yol açmasının birkaç yolu vardır.

Birincisi, konum arz ve talebi belirler. Düşük fiyatlar nedeniyle gayrimenkul yatırımları için belirli bir konumun iyi bir seçim olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu konum bazen çok fazla yatırım mülküne sahip olmasına rağmen büyüyen bir nüfusa veya iyi bir iş piyasasına sahip olmayabilir. Böyle bir durumda bu yerlere yatırım yapmak emlak yatırımcısı için büyük bir risktir.

Ayrıca, emlak yatırımcısı her zaman yüksek bir suç oranına sahip olan yerlerden kaçınmalıdır. Bir tarafta, bu alanlar daha düşük fiyatlara ve yüksek doluluk oranına sahiptir, çünkü insanlar evleri satın almak yerine kiraya eğilimlidir. Öte yandan, bu tip alanlara yatırım yapılırken, mülk yatırımcısı, bu eylemlerin sonucu olarak, hukuki sorunların karmaşıklığı, beklenmedik harcamalar ve yüksek onarım maliyetlerine yol açacak şekilde tahrip edilme veya soyulma riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Ayrıca, gayrimenkul yatırımcılığında, konum mülkün değerini de belirler. Düşük değerleme, gayrimenkul satılmaya karar verildiğinde yatırımın negatif getirisi anlamına gelebilir. Dolayısı ile emlak yatırımı yaparken asla sadece fiyatı değerlendirerek alım yapmayın!

Bu riski önlemenin en iyi yolu, gayrimenkul yatırımcısının lokasyon seçerken dikkatli olması, bölgeyi bilenlerden yardım almasıdır. Bazen ucuz bir mülk alımı cazip gelse de, çoğu durumda bu girilen riske değmeyecektir.

Yatırım yapılacak en iyi yerleri bulmak için bizimle temasa geçin!

3) Negatif Nakit Akışı

Gayrimenkul yatırımcılığında nakit akışı, yatırımcının tüm masrafları, vergileri ve kredi ödemelerini ödedikten sonra kazandığı kâr tutarıdır. Gayrimenkul yatırımcılığına ilişkin bir sonraki risk, pozitif olan yerine negatif nakit akışı yaratma olasılığıdır. Bu, masraflar, vergiler ve mortgage ödemelerinin kira gelirinden daha yüksek olduğu anlamına gelir ki bu da yatırımı sürdürebilmek için sisteme sürekli nakit enjekte etmeniz gereğini doğurur.

Negatif nakit akışı riski, gayrimenkul yatırımcısının ilk önce bir emlak piyasası analizi yapmadan yatırım mülkleri satın alması durumunda ortaya çıkar. Bu nedenle, bu riski ortadan kaldırmanın en iyi yolu, satın almadan önce gelir ve giderlerinizi (kira gelirlerinin ne kadar olacağı ve ne kadar harcama yapmanız gerektiğini) doğru bir şekilde hesaplamanız ve kiralık mülkün bulunduğundan yüksek bir yatırım getirisini garantilemek için pozitif nakit akışı sağlayan bir yerde olduğundan emin olmanızdır.

Gayrimenkul yatırımcılığında mümkün olduğunca kapsamlı hesaplar yapmak çok önemlidir, çünkü en küçük masraflar bile uzun vadede toplanarak nakit akışınızı terse çevirebilir.

4) Boş Kalma Riski

Bir yatırım amaçlı gayrimenkul satın almak otomatik olarak% 100 doluluk ve hızlı kar garanti etmez. Gayrimenkul yatırımcılığında mülkün boş kalması negatif nakit akışı yaratabileceğinden dolayı çok önemli bir risktir.

Bu riskten kaçınmak için, gayrimenkul yatırımcıları yüksek talep gören iyi lokasyonları tercih etmelidir. Bu yerler genellikle ulaşım, alışveriş merkezleri ve okullar gibi yakındaki olanaklarla güvenli mahallelerdir. Yatırım yapmadan önce bölgenin doluluk oranlarını kontrol etmek için Miami-Emlak ile temasa geçmenizi öneririz.

5) Kötü Kiracılar

Kiracı almak, gayrimenkul yatırımında para kazanmak için bir zorunluluktur. Ancak, herhangi bir kiracı para kazanmayı garanti etmez. Kötü bir kiracıya sahip olma ve onunla ilişkiye girme riski, bir kiracıya sahip olmama riskinden bile daha kötü olabilir.

Kiracınızın olmaması, herhangi bir kira geliri elde etmemek demektir, ancak, kötü kiracı kirayı birkaç ay boyunca peşin ödemeyi reddedebilir veya mülkü çok fazla tahrip edebilir, yani tahliyeyle uğraşmak riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz ki bu da oldukça maliyetli ve zaman alıcı olacaktır.

Kötü kiracı olma riskinden kaçınmak için, kaliteli kiracıları dikkatli bir şekilde seçme sürecine tabi tutun. Kredi puanlarını kontrol edin ve önceki ev sahibinin iletişim bilgilerini isteyerek referans kontrolü yapın veya doğru emlak danışmanı ile hareket edin.

 

6) Gizli Yapısal Sorunlar

Gayrimenkul yatırımcılığındaki önemli risklerden biri de beklenmedik onarım ve bakım maliyetleri ile karşı karşıya kalınması olasılığını artıran ciddi gizli yapısal sorunlara sahip bir mülk satın almaktır.

Bu riski önlemek için, kiralık mülk satın almadan mülkün durumu hakkında iyi bir değerlendirme yapın. Mülkiyet değerleme uzmanları, düzeltilmesi gereken herhangi bir gizli hasarı veya problemi keşfedebilecek profesyonellerdir; ek olarak, potansiyel yatırım amaçlı mülkünüzün ne kadar değerli olduğunu size söyleyecektir. Miami-Emlak bu konuda her zaman en iyi profesyoneller ile birlikte çalışmaktadır.

7) Likidite Eksikliği

Likidite, bir yatırımda sahip olduğunuz paraya erişme kabiliyetidir. Gayrimenkul yatırımcılığının bir riski, yatırım amaçlı mülklerin likit olmamasıdır, yani bunları kolayca nakde dönüştüremezsiniz. Bir mülk satmak, ne hızlı ne de basit bir süreçtir ve hızlı ya da baskı altında satılması büyük olasılıkla para kaybetmenize neden olacaktır.

Bu likidite eksikliği, gayrimenkul yatırımcılarının yatırımlarını diğer yatırım türlerinden daha uzun bir süre elinde tutmalarını zorunlu kılmaktadır ki bu da gerektiğinde hızlı bir şekilde paraya ihtiyaç duyanlar için risklidir.

8) İcra

Gayrimenkul yatırımcıları birkaç ay üst üste kredi ödemelerini zamanında yerine getiremedikleri zaman, bu mülklerinin mülkiyetini bankaya kaybetme riskiyle sonuçlanabilir. Bu ayrıca gelecekte banka kredisi almak istediğinizde onay alma şansınızı da zorlaştıracaktır.

Haciz riskinden kaçınmanın en iyi yolu, bir acil durum fonuna sahip olmanızdır.

9) Değer Kaybı

Genel olarak, gayrimenkulün yıllar içinde göre değer kazanması beklenmektedir. Bununla birlikte, bu bazen gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle, gayrimenkul yatırımcılığının önemli risklerinden biri değeri gelecekte düşecek olan bir mülke yatırım yapmaktır.

Bir kez daha, değer kaybından kaçınmanın en iyi yolu, araştırma ve emlak piyasası analizlerinizde çok dikkatli olmak ve emlak piyasasındaki ekonomik büyümeyi, güçlü bir değer artış potansiyeli olan bir yer bulmak için çalışmaktır. Miami-Emlak bu konuda sizin en güvenilir yardımcınızdır.

10) Yasal Airbnb Sorunları

Kısa vadeli Airbnb kiralamaları, gayrimenkul yatırımcılığında çok karlı bir kiralama stratejisi olabilir. Ancak, birçok yerel makam Airbnb kiralarını yerel otellerden gelen baskılarla sınırlamak için mevzuat değişimine gitmektedir. Bir mülk yatırımcısı olarak, yatırım malınızı Airbnb’nin yasal olmadığı bir yerde bu yol ile kiralamanız durumunda çok fazla sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu risk aslında kaçınılması en kolay olanlardan biridir. Tek yapmanız Airbnb’nin konut piyasasında yasal olduğundan emin olmak için tüm ilgili yerel eyalet ve şehir yasalarını okuyun veya bizimle temasa geçin.

Sonuç

Gayrimenkul görece güvenli bir yatırımdır. Bununla birlikte, gayrimenkul yatırımcıları asla% 100 kârlı bir yatırımı garanti edemezler. Yukarıda belirtilen zorluklar, bir gayrimenkul mülkünün satın alınmasından önce daima dikkate alınması gereken gayrimenkul yatırımlarıyla ilgili en yaygın risklerdir.

Akıllı ve başarılı gayrimenkul yatırımcıları, bu risklerden kaçınmak için kiralık emlak analizine ek olarak kapsamlı bir emlak piyasası analizi gerçekleştirirler. Bu, piyasa ekonomisi, mülk incelemesi, beklenen masrafların hesaplanması ve benzerlerini incelemeyi de içerir. Bu, onlara ne zaman, nerede ve ne kadarlık bir yatırım yapılması gerekliliğini, sonuçta büyük kayıplara karşı korunmalarını sağlar.

Bütün bu riskleri öğrenmek ve kaçınmak kısa bir süreç değildir ve geçmiş hatalardan öğrenme ile harcanan yılların sonucudur. Bu nedenle, bir emlak yatırımcısı olma yolunda iseniz, cesaretinizi kırmayın ve öğrenmeye başlamak için bizimle beraber çalışın!

Miami-Emlak ABD’de gayrimenkul yatırımcısı olmayı kolaylaştırmakta ve yatırımlarınız güvenli bir ortamda sürekli artmasını garanti etmeye çalışmaktadır. Uzmanlarımız, gerçek ve gelecekteki gayrimenkul yatırımcılarına en iyi kiralık mülkleri (hem geleneksel hem de Airbnb kiralamaları) bulmak için yardımcı olur. Aynı zamanda bir gayrimenkulün tahmini kira geliri ve tahmini doluluk oranı ile ilgili bilgilere de bizimle ulaşabilirsiniz. Temel olarak Miami-Emlak, yatırım amaçlı gayrimenkul satın alma riskini azaltan en iyi gayrimenkul yatırım kararlarını almanızı sağlar.

 

Önceki Haberler

Miami’nin en iyi Brunch Mekanları

Miami’de gidilebilecek en iyi Brunch mekanlarını ve buralarda da neleri ısmarlayabileceğinizi sizin için özetledik: Morgan’s 28 NE 29th St, Miami, FL 33132 1930’lardan kalan

Miami Gurme Merkezleri

Renkli yaşantısı ve okyanus manzaralarıyla olduğu kadar Dünya mutfaklarından en iyi örneklerin sergilendiği restoranlarıyla da büyüleyen Miami’de lezzet turuna çıktık. Sonsuza kadar uzanan beyaz

Miami’de Küçük Daireler Artıyor

Küçük Dairelere Talep Artıyor Miami kiralık daire pazarı küçülüyor ama Pazar’ın kendisi değil daireler küçülüyor Küçük daireler, yüksek kiralar ödemeden Wynwood, Miami merkez gibi