Ağustos 2018 Mortgage Oranları

Freddie Mac tarafından yayınlanan son Primary Mortgage Market Survey, U.S.’e göre mortgage oranları Ağustos 2018’de genel olarak aynı kaldı.

Freddie Mac’ın baş ekonomisti Sam Khater, konut kredilerinin bu yaz çoğunlukla yatay seyir izlediğini belirtti. “Bu istikrar, bu yılın yüksek oranları, konut stokunun baskısı ve uzun vadeli oranlardaki artışlar nedeni ile zorlanan konut satışları için çok gerekli” diyen Khater ““İleriye doğru, güçlü ekonomi konut piyasasını destekleyecektir, ancak  maliyet baskıları ile birlikte, kredi oranlarındaki daha fazla artış ev fiyatlarındaki yükselmenin yavaşlamasına yol açacaktır.” diyerek devam etti.

Khater’a göre, Ekonominin büyümesi ile yeni iş olanaklarını da arttırıyor ancak maaşlardaki yükselme enflasyon ile orantılı değil. Ev fiyatları yükselmeye devam ederken ve kredi oranları da geçen yıla göre artarken, potansiyel alıcıların ev alım iştahlarının devamında sıkıntılar olacak.

Freddie Mac’in Bulguları

  • 30 yıl sabit faizli kredi (FRM) oranları geçen haftaya göre 0.5 puan düşerek ortalama %4.59 olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde bu oran %3.90 dı. 
  • 15 yıl sabit faizli kredi de geçen haftaya göre 0.5 puan düşerek %4.05 oldu. Bir yıl önce bu oran %3.18 di.
  •  5 yıllık Hazine bonosu indeksli kredi (ARM) ise %3.93’den %3.90’a düştü, geçen yıl bu oran %3.14 olarak gerçekleşmişti.

Önceki Haberler

EB-5’da Önemli Değişiklikler

Trump yönetimi, EB-5 vize ücreti programını yöneten yeni kurallar yayınladı. Yayınlanan bu kurallar hakkında gayrimenkul endüstrisi uzmanları ucuz bir sermaye kaynağının artık kullanımının daha

Zillow Kullanımında 6 İp Ucu

Bildiğiniz gibi Zillow ABD’de çok kullanılan bir emlak ilan sitesi. Zillow MLS kayıtlarından temin ettiği emlakleri hem harita üzerinde gösteriyor, hem satıcı tarafından konulan