Miami’de AirBnb Cirosu Geçen Yıla Göre %19 Arttı

 

Airbnb, Miami’de nerdeyse tüm belediyeler tarafından ağır cezalar uygulanmasına rağmen, 2017 yılı boyunca düzenli bir büyüme gördü.

2017 yılında 2016’ya göre toplam ciro 113 Milyon Dolar’dan %19 artışla 134.6 Milyon Dolara yükseldi. Broward (Orlando) ise ciro sıralamasında 45.7 Milyon Dolar ile Florida da ikinci sıraya yerleşti. 

Florida Airbnb toplamda 450 Milyon dolar ciro ile 2.7 Milyon ziyaretçiye evsahipliği yaptı.

2.7 milyon ziyaretçi yıllık %75 büyümeye karşılık geliyor.  Bu Florida sakinlerinin ek gelir elde etmek için evlerini kiralama olanağına çok sıcak baktıklarını ve Airbnb sistemine de yakın olduklarını gösteriyor. Şu anda nerdeyse 40.000 ev sahibi Airbnb üzerinden evlerini kiraya veriyorlar ve yılda yaklaşık 6.700 dolar kazan elde ediyorlar. 

Senatör Greg Steube “Tatil dönem kiralamaları yerli turizm sektörüne ve Florida’nın toplam ekonomisine çok olumlu etki yapıyor” diyerek özel mülklerin haklarını koruyarak evsahiplerinin paylaşım ekonomisinden kazanmalarını ve ziyaretçilerin de ek seçenekler bulabilmesinin desteklemesi gerektiğini belirtti.

Eyalet bazındaki veriler, kısa dönemli tatil kiralamalarının otel endistrisi ile rekabetden çok bu sektörü tamamlayıcı bir etki gösterdiğini ortaya koyuyor. 2017 yılında hem otel sektörü kuvvetli bir ciro artışı yakaladı hem de kısa dönemli kiralamalar büyümeye devam etti. Bu da farklı demografik özelliklerde, otel fiyatlarını karşılayamayacak bir kitlenin turist olarak floridayı ziyaret ettiğini gösteriyor. 

Airbnb vergi degülasyonlarını sağlama konusunda belediyer ile çalıştıklarını ve evsahipleri adına vergi tahsilatı yaparak vergi kaybını engellemeyi hedeflediklerini belirtiyorlar.