Miami Rehberi

Florida’nın ikinci en büyük şehri olan Miami 1870 yılında kurulmuştur. İsmi Amerika Yerlilerinin kullandığı ve “Büyük Su” anlamına gelen Mayaimi’den gelmektedir.

Bugün Miami gelişen bir kültür merkezi, yumuşak havası, temiz plajları, hızlı gece hayatı ve geniş uluslararası finans merkezi ile çekici bir tatil bölgesi konumuna gelmiştir.

Latin Amerika’nın başkenti olarak da bilinen şehir Jacksonville’den küçük, Tampa’dan ise büyüktür. Ortalama hava sıcaklığı Ocak ayında 20, Temmuzda 28 derece olması nedeni ile kışı olmayan bir metropol olarak da tanımlanabilir.

Demografik Bilgiler

 

Miami’de yaşamanın maliyeti

Amerika ortalamasına göre daha pahalı bir şehir olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde toplu taşıma çok daha ucuzdur. İndirimli Metrobus ve Express otobüsler ile shuttle fiyatları çoğunluğun toplu taşımayı seçmesine yol açmaktadır. Metrorail de benzer şekilde ucuz bir alternatif olmaktadır. Uber ve taxi diğer ulaşım alternatifleridir.

Miami iş bölgelerinde kahvaltı için 14$ verilirken fast food bir öğlen yemeği size 7$’a mal olabilir. İyi bir şişe şarap 15$, iyi bir Miami lokantasında akşam yemeği ise adam başı 35$ civarında bulunabilir.

Yaklaşık 65 m2’lik bir dairede su, elektrik, ısınma gibi hizmetlerin toplamı aylık 140$, bir aylık internet hizmeti ise 70$’a temin edilebilir.

Ortalama Kiralar

Ortalama 1,585$

Stüdyolar 1,161$

1 Odalılar 1,395$

2 Odalılar 1,735$

Kira Aralıkları

Aralık (USD)

%

501-700

1

701-1,000

11

1,001-1,500

35

1,501-2,000

33

> 2,000

21

 

Kira Artış Trendi

Miami’de Yaşam

Miami, Florida eyaletinde gelir vergisi olmaması, geniş eğlence olanakları ve alışveriş imkanları nedeni ile çok tercih edilen bir şehirdir.

109 park, güzel plajlar, yıl boyu süren ılıman bir iklim, su sporları, doğa sporları gibi birçok aktivite burada yaşayanların her anlarını dolu dolu geçirmelerini sağlamaktadır.

Ancak bazı problemleri de unutmamak gerekir. Şehirdeki eğitim sistemi yetersizdir ve yeteri kadar desteklenmemektedir. Miami’nin hızlı büyümesi ciddi trafik problemlerine yol açmıştır. Yaşayanların bazılarının İngilizce bilmemesi iletişim problemlerine yol açabilmektedir. Ülkenin en zengin şehirlerinden biri olmasına rağmen bir çok kişi yaşamın pahalılığından şikayetçidir.

Miami’de Yapılabilecekler

Golf, tenis, yelken, kürek gibi bir çok spor imkanı bulunmaktadır. Miami’deki kültürel ayrım mutfak, müzik, lisan, mimari, iş yaşamı ve eğitime de yansımıştır.

Miami hayvanat bahçesi, Blue Martini Kendall ve Ball & Chain gibi gece kulüpleri, Perez sanat merkezi, Vizcaya Müzesi, Amelia Earhart Parkı gezilebilecek yüzlerce mekandan sadece bir kaçı.

Miami aynı zamanda bir çok spor kulübüne de ev sahipliği yapmaktadır. The Miami Marlins ve NFL Miami Dolphins Dolphin Stadyumunda, NBA Miami Heat American Airlines Arena’da NHL Florida Panthers Bank Atlantic Center’da ve Miami FC futbol kulübü Tropical Park Stadyumunda yer almaktadır.

Sayısız sanat festivali, ülkenin en büyük kitap fuarı, Martin Luther King günü yürüyüşü, Miami Maratonu, Golf Şampiyonası, devasa Yat fuarı ve ünlü Miami Moda Haftası bazı geleneksel aktivitelere örnek olarak verilebilir.

Matheson Hammock Parkı, Biscayne Bay National Parkı, North Shore Open Space Parkı ve South Pointe Parkı, hepsi büyük ve güzel parklar olarak Miamide yer almaktadırlar.

Ayrıca alışveriş merkezleri de çok sayıda ve geniştir. Dolphin Mall, The Falls,Sawgrass Mills Lincoln Road bunlardan bazıları.

İş & Ekonomi

İşsizlik oranı 2016 verileri ile %5.5 dir ki bu ülke ortalamasının altındadır. Haftalık ücretler ortalama 924.00 dolar civarındadır. Finans sektöründeki büyüme %5, inşaat sektöründe %8.3 ancak üretim sektöründe %2.6 küçülme görülmektedir. Kamunun büyümesi de sadece %0.8 olmuştur..

Miami Hane İstatistikleri

 

Eğitim

392 okulda 345.000 öğrenci ve 40.000 çalışan ile ülkenin beşinci en büyük bölgesidir. Miami Üniversitesi, Florida Uluslararası Üniversitesi, Miami Şehir Koleji önemli üniversiteleri arasında sayılabilir.