Güney Florida Değişiyor

Flagler Village'a 612 daire ve 25.000 m2 ofis, yaşam ve satış alanı olan 30 katlı iki kule getiren FAT City'nin yakın zamanda onaylanmış bir projesi.

On yıl kadar önce sahilde uzanan Broward Şehri (Fort Lauderdale’i de içine alan bölge), deniz kuşları, emeklileri, akşam saat altıda boşalan sokakları, ucuz motelleri ve hatta ucuz içkileri ile bilinirdi.

Bugün ise  Fort Lauderdale özellikle Miami’li 1980 sonrası doğumluları (millenials) kendine çeken bir merkez durumunda.  Şehrin küçük merkezi pek de popüler bir yer değilken bugün en çok ilgiyi çeken bölgesi durumunda.

Yeni apartmanlar, condo’ya dönüşen evler binlerce yeni kiracıya ev sahipliği yapıyor.  Flagler Village’deki eski depolar  bugün sanat merkezine, girişim atölyelerine dönüşmüş durumda. Örneğin MASS District (Music & Art South of Sunrise) ve FATVillage (Flagler Arts Technology Village) sanatçılara ve  yeni iş kurmaya çalışanlara evsahipliği yaparken bir yandan da küçük dairelerde hızla artıyor.  Yakında açılacak 223 odalı Dalmar Hotel plajda ilk olma özelliğini taşıyacak, yine 272 daireli  Las Olas kulesi cazibe merkezi olmaya aday.

Eski depolar, yıkık küçük evler, açık otoparklar ve eski Sears mağazası  şehrin yeniden gelişmesini sağlayan yeni alanlar haline gelmiş. Buranın, Urban Land enstitüsünün yıllık  Emerging Trends raporunda  emlak piyasasının yükselen yıldızı olarak tanımlanma nedeni de bu gelişmeler.

Mass District’in yöneticisi Lagi, “Fort Lauderdale’in büyümesini istiyoruz, tüm enerjimizi buranın sanat, yemek ve iş merkezi olabilmesi için kullanıyoruz“ diyor.

FATVillage'den bir duvar, Flagler Village (Fort Lauderdale)

Sıfırdan Gelişmiş bir şehir merkezine

180 bin kişilik nüfusu ile hep Miami’nin gölgesinde büyüyen Fort  Lauderdale kendi momentumunu yakalamış gözüküyor. Yeni transit merkezi, yeni bir hafif raylı sistem  (the Wave), büyümeyi destekleyici gelişmeler olarak göze çarpıyor.

Facebook’da URBNPLANR isimlibir grubu yöneten Shawn Williams “Yürünebilir bir şehir merkezi yaratmayı hedefliyoruz, bunu sağlayacak olan da Flagler” diyor.  “Eskiden küçük aile evlerinin merkeziyken şimdi ise şehrin kalbi haline geliyor”.

Eskiden küçük aile evlerini şimdi şehir merkezi haline getiren bazı projeler ise şunlar:  the Hive, Sears’in deposu’nun iş merkezine dönüştüğü proje; Herbert Galarza‘ın sanat eserine çevirdiği Glitch Bar‘a bakan duvar; sanat ve müzik merkezi  Next Door. Şehri dolaşan Tarpon nehrini boyunca yapılacak diğer projeleri Williams’s map of upcoming projects ‘den görülebilir.

Fort Lauderdale yakınlarında bir yemek karavanı

On yıldır bu bölgede çalışan Charles Ladd,  Flagler ve çevresindeki alanda kira patlaması yaşandığını söylüyor.

“2000 yılının başlarında nerdeyse sıfır olan daire sayısı şu anda  13,000’lere gelmiş durumda. ” diyor.  “Bu inanılmaz bir hikaye, toprak ortadan kalktı nerdeyse, bundan sonra sadece kalabalıkları göreceğiz”

Ladd pahalı ve kalabalık bir şehre dönüşen Miami’nin insanları kuzeye Broward şehrine yönlendirdiğini söylüyor.  Ama aynı zamanda ülke genelinde neler olup bittiğini de mükemmel bir şekilde anlatıyor.

“bir alanı değiştirmenin yolu olarak önceleri büyük bir şirketi bölgeye getirmek düşünülürdü ama Fort Lauderdale’de  konut ve yaşam biçimini değiştirerek  eğitimli insanlar ve işverenleri buraya getirebildik. Tavuk mu yumurta mı diye düşünmeyin artık, Bu yumurta!”