Miami'ye İstanbul Çıkarması

Gila BENMAYOR Hürriyet Gazetesinde 9 Aralık 2017’de yer alan yazısında geçtiğimiz günlerde Miami’de düzenlenen Art Basel fuarından şöyle bahsediyor:

“Bilet fiyatları 60 ila 36 dolar arasında değişen Art Basel Miami Beach fuarına gelirsek, plaj sözcüğünün geçmesi boşuna değil. Zira Art Basel Miami Beach kapsamında gezilen yan fuarlardan bazıları kumsalın üzerine yerleştirilen dev çadırlarda geziliyor.

Türkiye’den 3 galerinin katıldığı (Zilberman, Galerist, Binyıl) etkinlik şehrin her kesimine yayılmış.

Şehrin her yerinde sürprizler var.

Yoksul, bakımsız bir bölge iken yerel yönetimin desteğiyle bir sanat mahallesine dönüştürülen Wynwood’da benzersiz sanat galerisine dönüşmüş depoda örneğin ABD’nin en önemli koleksiyonlarından birini “Margulies Koleksiyonu”nu gördük.

30 yıldır koleksiyonerlik yapan Martin Margulies sohbetimizde,  Türkiye’nin ilk çağdaş müzesini kuran Sevda ve Can Elgiz tarafından İstanbul’a davet edildiğini söylüyor.

Orta yaşın üzerindeki koleksiyoner, İstanbul’da Kapalıçarşı’dan 3 dolara gömlek satın aldığını gülerek ve gururla anlatıyor.

Modern sanatın yaşayan en önemli sanatçısı Alman Anselm Kiefer’in eserlerine milyonlarca dolar yatıran bir kişiden söz ediyoruz

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Miami Beach’de düzenlenen Art Basel hakkında detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.