Sık Sorulan Sorular

Öncelikle beğendiğiniz ev için bir teklif oluşturmak gerekir. Bu fiyat daha önce beğendiğiniz evin yakın çevresinde gerçekleşmiş fiyatlara ve evin özelliklerine göre belirlenmelidir. Bu aşamada biz size tüm bilgileri sağlayacak ve fiyatın belirlenmesinde beraber hareket edeceğiz. Verdiğimiz teklif resmi olup geçerlilik süresi içerisinde sizi bağlamaktadır. Diğer bir deyişle teklifi verdikten sonra vazgeçilmemesi gerekir. Ev sahibi verdiğiniz teklife olumlu veya olumsuz bir cevapla dönebilir. Eğer cevap olumsuz ise yeni bir teklif verilebilir. Cevap olumlu ise bir sözleşme yapılır, burada belirlenen kaparo “Title Company” ye ödenir ve süreç başlamış olur.

Eğer evi peşin alacaksanız, hayır gitmek zorunda değilsiniz. İşlemler tamamlanıp size sonuç bilgisi aktarılır. Eğer işlem sırasında kredi kullanacaksanız mutlaka en az 2 hafta sürecek bir Miami seyahati yapmanız gerekecektir.

Bir projeden veya siteden ev/daire satın alıyorsanız, site yönetimi dairenizle ilgili bir çok konuda size yardımcı olacaktır. Örneğin güvenlik, otopark, çevre düzenlemesi gibi konular kolayca halledilebilir. Ancak müstakil evde tüm bu konuları sizin çözmeniz gerekecektir. Ancak bu hizmetleri sizin adınıza profesyonel olarak yapan şirketler de bulunmaktadır. Bu konuda da size yardımcı olmaktan şeref duyarız.

Gerek kaparo için gerekse bakiye tutar için bir Türk Bankasından Swift ile para transferi yapmanız gerekecektir. Bunun için öncelikle satın alacağınız ev ile ilgili yaptığınız sözleşmenin bir kopyasını bankanıza vermeniz gerekir. Swift masrafları oldukca yüklü olsa da herzaman çalıştığınız banka çok ciddi kolaylıklar sağlayabilmektedir. Normalde gönderdiğiniz tutar 1-3 iş günü içerisinde karşı tarafın eline geçmiş olur. 

Evet gerekir. Gerek teklif verme aşamasında, gerekse evin alımı sırasında arkadaşlarımız evrakların hazırlanması, Title Company ve Ev Sahibi ile ilişkilerin kurulmasında size yardımcı olacaklardır. Ayrıca ev seçimi konusunda da arkadaşlarımızın uzun yıllara dayanan deneyimleri size önemli avantajlar saglayacaktır. 

Alacağınız ev belirlendiğinde yapılacak sözleşmede çalışılacak Title Company de belirtilir. Title Company, bizdeki Noter’e benzeyen ve tapu işlerini yapmaya yetkilendirilmiş bir kuruluştur. İki taraf arasında yapılacak her türlü para trafiğini de bu kuruluşlar yönetir. Dolayısı ile kaparo ve bakiye Title Company’ye gönderilir. Tapu devri yapıldıktan sonra para satıcının hesabına geçer.

Evet kesinlikle güvenlidir. Title Company’ler özel bir lisans altında kurulurlar ve denetime tabii şirketlerdir.

Evet açabilirsiniz, hatta açmanız da gerekebilir. Evinizi kiraya verecekseniz, alacağınız kiranın yatacağı bir hesabınızın olabilmesi için hesap açmanızı öneriyoruz. Ayrıca bu tip bir hesap açarak zaman içerisinde kredi skorunuzu oluşturup kredi, kart vb ürünleri de kullanabilme imkanı da yaratmış olursunuz.

Emlak alırken Alıcı herhangi bir komisyon ödemez. Tüm komisyon Satıcı’ya aitdir. 

Aldığınız evin belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı gibi konular bir sigorta ile güvenceye alınabilir. Eğer isterseniz ki biz mutlaka yaptırmanızı öneriyoruz, bu sigortanın bir bedeli olacaktır. Bunun dışında tapu masrafları, alım-satım vergisi ve avukatlık ücretleri başlıkları altında çok yüksek olmayan giderler de oluşacaktır. Bütün bu giderler Title Company tarafından hesaplanacak ve size bir tablo olarak sunulacaktır.

Prosedür olarak çok önemli bir fark yoktur. Ancak Amerika’da kurulu bir şirketiniz yoksa önce bunun kuruluşunu yapmanız gerekir. Bu aşamada da size anlaşmalı avukatlarımız ve mali müşavirlerimiz ile yardımcı oluyoruz. Şirket ile şahıs arasında en önemli fark miras hukuku açısındandır. Amerikada oturma ve çalışma izni olmayan bir kişinin ölümü halinde önemli bir tutarda (%40)  veraset vergisi çıkmaktadır. Bundan kaçınma yollarından biri şirket kurarak alımı şirket üstüne yapmak olabilir ancak bunun dışında da yollar bulunmaktadır.

Aldığınız ev bir site yönetimi tarafından idare ediliyorsa, güvenlik, genel masraflar, binanın onarım giderleri gibi konularda her ay toplanan aidat tutarı “Maintenance Fee” olarak isimlendirilir. Özellikle havuz, spa, fitness center gibi özellikleri olan evlerde bu tutar yüksek olabilir. Evi almadan bu konuda bilgi almak önemlidir.

Har ay ödenen maintenance fee dışında yılda bir kez emlak vergisi ödenir. Bulunduğunuz semte göre bu tutar değişmektedir. Eğer eviniz kiraya verdiyseniz yine yılda bir kez gelir vergisi ödemekle mükellefsiniz.

ABD’deki emlak sisteminde satılan tüm evler ortak bir veri tabanında tutulur ve her emlakçı burada yer alan bir eve teklif verebilir. Biz prensip olarak Miami bölgesi için çalışmaktayız ancak diğer bölgeler içinde güvenilir ve işini düzgün yapan emlakçılar önermeye de hazırız.

Her emlakçı satılan tüm evler için aracılık yapabildiği için “bizde olmayan” kavramı geçerli değildir. Beğendiğiniz her ev için bölgemizde olmak koşulu ile teklifinizi iletebiliriz.

Bu konuda da size yardımcı olmaktan şeref duyarız. Kiraya verilecek ev için profesyonel fotoğrafçı ile çalışılması, gelen tekliflerin değerlendirilmesi, sözleşmenin hazırlanması gibi her aşamada hizmet sunmaktayız.

ABD’de ki sistemde evdeki tüm sıkıntılardan ev sahibi sorumludur. Verilen örnekte çatıyı tamir ettirmek ev sahibinin işidir. Bu tip konuları takip eden ve ev sahibi adına yıllık belirli bir meblağ karşılığında bu hizmeti sunan şirketler/şahıslar bulunmaktadır. Bunların arasından güvenilir firmaların bulunması da sağladığımız hizmetler arasındadır.

Miami bölgesi dışında hizmet vermemekle beraber, arzu ettiğiniz bölgelerde güvenilir emlakçı önerisi için size yardımcı olmaktan şeref duyarız.

Bu isteğinizi bize bildirmeniz yeterlidir. Bunun için gereken tüm işlemlerde size yardımcı olmaktan şeref duyarız.

All rights reserved for T4U Digital Agency 2017