Neden Peşin Alımı Tercih Etmeliyiz?

Belki kilişe bir söz ama “Nakit her zaman kraldır”. Bilindiği gibi bu söz neredeyse her türlü finansal yatırım için ve hatta iş fırsatlarında geçerli. Konut alımında da mortgage kullanımına göre nakit alımın önemli bazı avantajları bulunmakta. Bunlardan en önemlisi tabii ki nakit akış. Mortgage ödemesinde zorlanmak diye bir derdinizin hiç bir zaman olmayacak olması çok önemli bir artı, ancak nakit alımın tek artısı bu değil kuşkusuz. Aşağıda bunları özetlemeye çalıştık:

Nakit Akış Sıkıntısı Olmaması

Konutunuzu nakit aldıysanız, tamamen sizindir. Banka, kefil, taksit, bunları unutabilirsiniz.  Eğer bir nedenden dolayı sıkıntıya düşerseniz de kredi alırken kullanabileceğiniz bir enstrüman olarak elinizin altında olacaktır. Ayrıca unutmayın nakit alınmış konutlar kredi notunuza pozitif etki yapacaktır. 

Faiz Ödememe

İdeal olarak aldığınız kiranın kredi taksitini ve diğer harcamaları karşılamasını bekleriz. Ancak unutulmamalıdır ki ödediğiniz kredi taksitinin önemli bir kısmı faize gidecektir. 30 yıllık ve 100 bin dolarlık bir kredi de %4.25’den toplamda ödeyeceğiniz faiz 77 bin dolar civarında olacaktır. Denebilir ki bu mülkü 30 yıl tutmak zorunda değilim, büyük bir ihtimal ile önceden satarım. Doğru bir yaklaşım olsa bile 10 yılın sonunda aldığınız kredinin neredeyse %80’i duruyor olacaktır. Kredi geri ödemesinde özellikle ilk yıllarda taksitin önemli bir kısmı faiz ödemesine küçük kısmı ise ana para ödemesine gider. 

Anında Konutun Sahibi Olmak

Mülk sahibi olmanın gururu dışında, eğer bir süre sonra satmak isterseniz en azından yatırdığınız kadar bir tutarı geri alma, bu mülkü rehin göstererek %75’e varan oranlarda nakit alabilme avantajlarınız da olacak. 

Kiracı bulamadıysanız panik olmayacaksınız

Kredi ile konut sahibi olan yatırımcıların en büyük karabasanı, evin bir süre boş kalmasıdır. Ancak nakit alımlarda kredi geri ödemesini düşünmediğiniz için kaybınız kardan zarardır. Hatta bu boş kalma süresini evin içine bazı yatırımlar yaparak değerlendirme fırsatınız, böylece kazandığınız kirayı arttırma fırsatı olarak kullanma imkanınız bile olabilir. Yine nakit alımlarda, nakit akış probleminiz olmadığı için ilk gelen kiracıyı seçmek yerine, düzgün kira ödeyecek birini bulmak için daha uzun bir vakit ayırabilirsiniz.

Ancak genelde kiralamada yapılan yatırıma göre geri net kazanım oranı %6’ların üstünde olduğu için, kredi ile alınan konutlarda bile ödeyeceğiniz kredi faizine rağmen karlı olacağınızı, önemli olanın borçsuz değil, iyi net getiri getirecek yatırım yapmak olduğunu da unutmamak gerekir. Gerek kredi ile gerek nakit konut veya iş yeri arayışlarında size en uygun mülkü bulmak bizim işimiz. 

Önceki Haberler

Residential Satışları 4. Çeyrekte Yükseldi

Miami Beach gibi ufak tefek sorunlu bölgeler dışında Güney Florida residential pazarı 2018’in dördüncü çeyreğinde büyümeye devam etti. Güney Florida pazarının genel ABD pazarına

Miami Hiç Olmadığı Kadar Güvenli

Miami son istatistiklere göre son 50 yıl hatta daha bile uzun bir süreden beri hiç bu kadar güvenli olmamıştı. Yapılan açıklamalara göre Miami’nin merkezinde

U-Haul: Florida Büyüme Hızında 2. Sırada

Amerika’nın en büyük ev taşıma şirketinin hazırladığı rapora göre, Florida’ya taşınanların sayısı diğer eyaletlere göre çok daha fazla. U-Haul’un 2018 Eyalet Büyüme endeksi sıralamasında

Condo yatırımında sıkıntı mı var?

Biskay körfezine tepeden bakan Panorama Kulesinde dolaşırken; şarap tadım odaları, havuz başı kafeleri , ev tiyatrolarının yanında kendini Miami’nin yeni ve gösterişli bir Condo